Jak si vybrat v široké škále druhů plotů - 1. část

14.9. 2016

V dnešní době je na trhu opravdu velké množství druhů plotů a není snadné se v nich orientovat. Existují ploty dřevěné, plastové, kamenné, betonové, gabionové, z ocelového pletiva, z tepaného železa a spousta dalších. Máme pro vás jednoduchý přehled několika nejznámějších i těch méně známých a pomůžeme vám s výběrem.

Dřevěný laťkový plot

Dřevěný plot z latí je oblíbený především v Anglii, kde jsou typické laťky o velikosti cca 120 cm a které jsou většinou bílé barvy. Špička laťky je zakulacená. Tyto ploty slouží především k ohraničení pozemku, nikoli k ochraně před nevítanými hosty nebo před pohledy sousedů a kolemjdoucích. U nás bývá laťkový plot většinou vyšší, cca 150 cm vysoký. Zachovává se původní vzhled dřeva, pouze je ošetřeno lakem a impregnací.

Horní a dolní konce jsou náchylné na ulpívání vody, a proto je třeba je vhodně seříznout, aby po nich voda stékala. Je také důležité, aby laťky nebyly v zemi nebo na zemi. Dřevo potom může začít uhnívat.

Tento plot se hodí jak k novostavbám, tak ke starším domům jako jsou například roubené chalupy nebo sruby.

Gabionový plot

Gabionový plot se skládá z krychlových nebo kvádrových klecí, vyplněných drceným kamenem různých barev a různé zrnitosti. Má skvělé protihlukové vlastnosti a chrání před cizími návštěvníky i cizími pohledy. Je vhodný k rodinným domům u větších silnic nebo železnic. Hodí se jak k novým domům tak i k těm starším, protože se jedná o klasické stavební materiály jako je kov a kámen. Zároveň není těžké nechat vyplněné kvádry porůst popínavými rostlinami a vytvořit tak "živý plot". (Více informací naleznete v článku Gabionový plot – jednoduchost a funkčnost)

Živý plot

Živý plot je u nás velmi oblíbený, protože splňuje svou funkci pro ochranu soukromí, ale zároveň nekazí pohled z okna ven. Nejčastěji používanou rostlinou pro živý plot je v našich podmínkách túje. Sází se jako malý keřík a po několika letech už máte krásný vysoký plot. Zastřihávat ho můžete do jakýchkoliv tvarů, jinak není třeba žádná údržba. Tento druh plotu se hodí ke všem typům staveb, do parků nebo k příjezdovým cestám.

Další možností je plot z vrbového proutí (suchého i živého). Jednoduše zasadíte vrbové proutky a necháte si vyrůst plot. Je ale nutné v obdobích vegetačního klidu (nejlépe brzy z jara nebo na podzim) proutky ohýbat do požadovaných tvarů, aby vám plot tak říkajíc nepřerostl přes hlavu. V létě je tento plot obsypán zelenými lístečky a splňuje tedy taky požadavek na soukromí. (Více v článku - Živé stavby - zahraniční trend, který se dostává už i do Čech.)

Přehled dalších tří druhů plotů vám nabídneme v dalším článku, který se bude jmenovat Jak si vybrat v široké škále druhů plotů - 2. část.

Máte se rozhodně na co těšit.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků