Gabionový plot - jednoduchost a funkčnost

9.9. 2016

Gabionové ploty a koše se využívají hlavně při stavbě opěrných a zádržných zdí, protože efektivně zabraňují sesuvům půdy, ale jsou také velmi oblíbené, protože jejich výstavba je velmi jednoduchá. Variant je na trhu velká škála, a proto se nemusíte bát fádnosti - můžete být originální a sladit vzhled plotu s vaším domem.

Jak být originální

Vzhled jednotlivých krychlí a kvádrů si můžete přizpůsobit svým požadavkům. Jedná se o jednoduchou záležitost, a proto se různé variace a změny výplně (kameniva) považují za samozřejmost. Můžete gabionovou klec vyplnit jen z části nebo v ní vrstvit různé kamenivo a vytvářet tak zajímavé obrazce. Gabionové kvádry se dají také kombinovat se železnými nebo dřevěnými branami nebo jinými prvky různých materiálů.

Plot může být také ozdoben popínavými rostlinami. Tak se z obyčejného kamenného plotu stane krásný prvek vaší zahrady. Výška a tvar plotu je také čistě na vás. Pokud si přejete vysokou zeď, která má navíc protihlukové vlastnosti je pro vás gabionový plot přímo ideální.

Údržba:

Kovovou klec chrání galfanová vrstva, nemusíte se tedy bát o její životnost. Galfanová ochranná vrstva zajišťuje vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a zaručuje třikrát delší životnost než pozinkovaný drát. Údržba plotu není díky této úpravě nutná.

Výplň do gabionových plotů je velmi různorodá, jedná se ale především o kámen. Kamenivo, které budete používat, musí splňovat několik podmínek. Především velikost jednotlivých kamenů musí být alespoň 1,5 krát větší než oka klece, aby se nemohlo stát, že začne kámen vypadávat a ohrožovat kolemjdoucí. Také by měl být mrazuvzdorný a odolný proti povětrnostním vlivům. Na místech okem viditelných by měl být pěkný na pohled. Zbytek klece (v místech kde výplň není vidět) můžeme použít i obyčejnější hrubozrnný kámen (např. žulu nebo čedič).

Využití:

Jak jsme již zmiňovali, gabionové klece se používají především při stavbě opěrných a zádržných zdí, ale tím jejich využití nekončí. Pokud se vám tento typ plotu líbí, můžete si nechat vyrobit na zahradu gabionové posezení (lavičky a stoly), gabionové květináče, sloupy, pergoly, terasy nebo si můžete tímto způsobem udělat fasádu vašeho domu nebo obklad vašeho krbu. Díky vynikajícím protihlukovým vlastnostem se také hojně využívá u domů, které sousedí s vysokorychlostní silnicí nebo železnicí.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků