Plot z tůjí - dlouhodobá investice do soukromí

15.9. 2016

Jedním z moderních typů oplocení je plot z tújí. Jedná se o jeden z mnoha způsobů jak ohraničit majetek, zbavit se pohledů sousedů nebo kolemjdoucích a přitom si nezkazit výhled z okna výstavbou betonové zdi.

Z hlediska pěstování nejde o náročnou činnost, je potřeba pouze pravidelně zastřihovat aby plot zhoustl a nerostla nám kolem zahrady pouze řídká změť větví. Také je potřeba dostatek trpělivosti, než budou původní malé rostlinky plnit svou funkci. Dobrým tipem jak si udržet soukromí i po dobu růstu rostlin je prozatimní plot například z bambusu.

Na začátku je dobré vybrat vhodné rostliny. Investice do kvalitních rostlin není nikdy zbytečná, právě naopak. Jestliže chcete vytvořit hustý plot, který bude chránit vaše soukromí a zároveň bude okrasou vaší zahrady, měli byste věnovat výběru rostlin velkou pozornost. Další důležitou součástí původního rozhodnutí je výška rostlin, možnosti vzhledem k velikosti zahrady a také jestli chcete, aby byl plot neprůhledný celoročně (pak jsou ideální jehličnaté keře nebo stromky) nebo vám vyhovuje plot, který plní svou funkci jen přes léto (pak je možné vysadit i opadavé rostliny, listnaté stromy). Ideální výška rostlin je 1,5 m, protože vyšší rostliny by mohli příliš zastínit zahradu.

Mezi nejoblíbenější rostlinu používanou k oplocení zahrad patří túje. Existuje několik druhů lišících se od sebe náročností pěstování. Každá z rostlin roste jinak rychle. Chcete-li si koupit rostlinu, která roste rychleji, musíte počítat s častějším a náročnějším zastřihováním. Koupíte-li si rostlinu, která roste pomaleji, nebudete muset věnovat tolik práce jejímu pěstování (převážně zastřihování).

Další možností jak vytvořit živý plot je vysazení různých stromů nebo keřů v kombinaci se zídkami. Toto řešení je však vhodné pouze v případě, že jste vlastníkem větší zahrady. Nepřijdete tak zbytečně o prostor a přitom vám vysazené stromy nebo keře, které nejsou pravidelné a nerostou přímo vedle sebe jako zeď, poskytnou dostatečnou ochranu před prachem, hlukem z ulice nebo větrem a také vás zbaví nepříjemných pohledů lidí.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků