Jak správně postavit plot, který ochrání vaše soukromí.

19.9. 2016

V článku se dozvíte užitečné rady, typy a triky, jak správně postavit plot pro ochranu vašeho soukromí.

Výška plotu

Jak už název napovídá, nejdůležitějším aspektem takovéhoto plotu je poskytovat soukromí, od Vašeho nejbližšího okolí. Můžete postavit dva metry vysoký plot a záhy zjistit, že Vám soused při nedělním polehávání na verandě stále může koukat „do talíře“. Nebo také můžete postavit plot, který je vysoký jen metr a půl a v pořádku pokryje Vaše soukromí, jelikož se přiléhající okolí svažuje od Vašeho dvora. Pokud si nevyberete plot, který je vhodný pro Váš dvůr, plýtváte penězmi, materiálem i časem.

Pro určení správné výšky plotu nechte pomocníka chodit kolem dvoru s vystřiženou kartónovou krabicí, mající požadovanou Výšku. Pozorujte vrch krabice z různých úhlů, abyste zjistili, jestli vyhovuje Vašim potřebám.

Vzdálenost sloupků

Vždy mějte rozestup sloupků nejvýše 2 metry nebo méně, abyste zabránili prohýbání plotu. Méně sloupků sice ušetří nějaké to kopání, ale za pár let to na Vašem plotu bude kvůli vlivům gravitace a větru znát. Čím více sloupků plot má, tím silnější bude, navíc ušetříte nějaké ty peníze díky ekonomickému využití dvoumetrových ohradníků. Vlastní šířka sloupků Vám poskytne následnou rezervu, která je potřeba při zabudování panelů mezi sloupky. Pro dobrou stabilitu plotu také použijte nejméně 3 horizontální ohradníky.

Vyřízení úředních náležitostí

Je zde více než jeden dobrých důvodů proč požádat o povolení stavby plotu na místním úřadě. Pokud postavíte plot na špatném místě nebo příliš vysoký, budete donuceni stavbu strhnout a ještě zaplatíte pokutu. Stavba plotu je tak nápadná, že by si jí jen málo lidí nepovšimlo. Vždy je důležité zjistit si všechny náležitosti týkající se povolených výšek, hranic pozemků, chodníků a cest aby se předešlo následným sporům se sousedy nebo veřejnými úřady.

Naplánování bran

Naplánujte si alespoň dvě brány a udělejte je dosti širokými. Už jste někdy žili v domě, kde jsou brány příliš malé nebo na špatném místě? Pokud ano, tak jistě víte, jak je nepříjemné chodit okolo poloviny svého pozemku, abyste se dostali dovnitř nebo se snažit projet s vozíkem skrze příliš úzkou branku. Dobře si promyslete, kde uděláte svou branku. Berte v potaz, zda chcete mít přístup na svůj pozemek z obou stran vašeho domu nebo jestli nemáte nějakého souseda, kterého rádi navštěvujete. Určitě stojí za to přidat pár extra bran. Chodcům stačí brána široká jeden metr, ale pro auta, sekačky a vozíky je potřeba brány větší. Taková brána by měla mít alespoň dva metry.

Odnímatelný panel

Odnímatelný panel umožní projet s extra velkými náklady na váš pozemek. Vždy se může naskytnout situace, kdy potřebujete dostat na váš dvůr nějaký ten větší náklad. Existují různé alternativy, jako například přepravit náklad přes plot, ale takové postupy jsou příliš namáhavé a mohou skončit poškozením plotu, materiálu nebo také vašich zad. Odnímatelný panel můžete vytvořit přišroubováním kolejnic na přiléhající sloupek, ale pro často odnímané panely jsou lepší variantou malé závěsné železné háčky.

Další

v diskusi je 0 příspěvků