Bambusový plot zvládne kutil a vydrží Vám na věky

10.9. 2016

V článku vidíte vlastnoručně postavený bambusový plot jednoho anglického kutila. Doufáme, že se Vám bambusový plot bude líbit. Stavba plotu trvala několik měsíců. Zejména proto, že se stavělo hlavně o víkendech.

V tomto foto článku se můžete v sérii fotografií inspirovat z naší stavby bambusového plotu.

Pár základních informací:

Surový bambus neřezaný a nečištěný dnes můžete koupit u firem, které se specializují na dovoz různých produktů z bambusu. I v ČR je tato možnost k mání a bambus si můžete objednat. Dodací lhůty bývají delší, ale většinou nepřekročí tři měsíce.

Surový bambus je výborný materiál po všech stránkách. Pokud se budeme držet stavby bambusového plotu, tak bambus je odolný děšti, vlhku, sněhu i slunečnímu záření.

Bambus nepotřebuje impregnační nátěry, neláká běžný český hmyz a hlavně má fantasticky dlouhou životnost, pevnost a v neposlední řadě je dostatečně pružný. (V mnoha asijských zemích se z bambusu dělá a používá stavební lešení).

Plot z bambusových surových tyčí bude v ČR každopádně neotřelý a originální plotový počin. Bambusovým plotem přidáte vašemu oplocenému pozemku punc něčeho netradičního, přírodního a exotického. Rozhodně váš bambusový plot bude mnoho lidí okukovat.

Plot z pravého bambusu vás co se týče finanční investice nepřijde rozhodně dráž než mnohé současné moderní plotové systémy.

Bambus můžete při stavbě plotu vázat, šroubovat, přibíjet, lepit, zatloukat do zamě - záleží na vašem celkovém vkusu a sladění s okolím.

Zkušenosti se stavbou plotu z bambusu:

Spočítali jsme si plochu pozemku v běžných metrech, kterou chceme ostavit bambusem.

Zvolili jsme pro bambusový plot zadní část zahrady a pozemku, které souvisí s lesíkem a pohledem do volné přírody.

Našli jsme dodavatele surového bambusu. V našem případě se jednalo o malou indickou firmu z Jižní Anglie. Objednaný bambus byl vzhledem k množství dodán až 2 měsíce. Aspoň jsme měli čas na pečlivou přípravu a plány.

Z běžného dřeva jsme si nechali nařezat latě na korpus budoucího plotu. Jednalo se o desítky ks dílců na které se bambus bude připevňovat.

Na vytýčeném pozemku se nechali zatlouct dřevěné sloupky, které byly důležitým nosným spojníkem dílců plotu.

Na připravené korpusy jsme přivrtali jednotlivé bambusové týče. Kombinace šroubu s bambusem není úplně ideální ekologické pojetí, ale pro nás byl prioritní čas a jednoduchost.

Bambusové tyče na kurpusech jsme pilou zarovnali na potřebnou délku a jednotlivé dílce se pomocí šroubů připevňují ke sloupkům a k sobě navzájem.

Pozn.: Na tloušce, barvě, vzhledu nebo škvírách bambusu na korpusech nemusíte brát zřetel a trápit se tím. Je to levný, jednoduchý, přírodní a originální plot, který není zatížen pojetím moderního designe nebo krásnou povrchovou úpravou.

Bambusový plot je rozhodně co se týče montáže jednodušší pro kutily, než např. plot z pletiva nebo betonových dílců. Vyzkoušejte to.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků