Hrnkový ozdobný plot přichází do ČR

7.9. 2016

Náš dvorek byl úplně otevřený všetečným pohledům od sousedů. Tak jsme se rozhodli si zařídit příjemný koutek, který bude současně zajišťovat i naše soukromý. Jasným řešením bylo samozřejmě postavit plot, ale to by si žádalo vyhloubit hned několik děr do betonu, a tomu jsme se chtěli vyhnout.

Možná ještě důležitějším pro nás bylo, že nabízené typy plotů se nám zdály dost ošklivé. A tak jsme přišli s následujícím …

Kombinací živého plotu a plotových dílců (pro snadnou údržbu a manipulaci, umístěných v květináčích) jsme byli schopni si zajistit soukromí bez toho, abychom rozbili beton a hyzdili si výhled něčím nepěkným.

Na začátek jedna poznámka: NEDOPORUČUJEME používat stejný typ květináčů, jako jsme si vybrali my. Důvod? Tento květináč je dole zúžený, má menší základnu, díky čemuž je za větru méně stabilní. Lepší je použít takový květináč, který má širší základnu. Abychom nemuseli po každém větru plot zvedat, museli jsme květináče vyplnit větším množstvím betonu. Tak se vyvarujte naší chyby a pořiďte si ty správné květináče.

Samozřejmě můžete upravit dílce tak, abyste plot upevnili do země. Nebo dílci překrýt již existující plot a přeměnit tak obyčejný drátěný plot na zajímavé umělecké dílo!

1. krok: Co si připravit

květináč (tak 50 x 50 cm), borovicové desky (30,5 x 15,2 cm), 2 ks dřevěných špalíků 5 x 7,6 x 15,2 cm, 2 ks latí 6,3 x 2 x 53 cm, šrouby, předlohu (ke stažení), směs na přípravu betonu, barvy, štětce, lak, pilku, brusku nebo brusný papír, šroubovák, noviny

2. krok: Příprava desky

Stáhněte si předlohy v pdf. Šablony jsou větší než běžný formát, tak si je zvětšete na příslušný formát. My jsme udělali „muže“ 175 cm vysokého, „ženu“ 172 cm. Velikost si vyberte podle svého. Pokud chcete jít v našich stopách, držte se našich rozměrů. Šablonu muže dejte 7,5 cm od horního okraje desky a překreslete ji. Ženu pak 10 cm od okraje. Jde nám o to, aby byly okraje klobouků sladěné tak, aby se muž se ženou na sebe dívali.

3. krok: Vyříznutí desek

Lupenkovou pilkou začněte vyřezávat překreslenou přílohu. Pro výřezy uprostřed hlav si nejdřív navrtejte dírku, abyste mohli použít pilku. Nedělejte si starost se zubatými okraji, později je opravíte bruskou. Borovice má poměrně měkké dřevo, tak by neměl být problém tvary zabrousit i ručně.

4. krok: Nátěr

Zbavte hotové siluety všech nečistot. Natřete je několika vrstvami laku nebo venkovní barvy

5. krok: Připravte si rám

Uřízněte špalíky a latě. Do latí udělejte 2 zářezy. Jeden 23 cm odshora, druhý 91,5 cm. Sešroubujte je se špalíky.

6. krok: Upevněte rám do květináče

Teď přistoupíte k upevnění rámu do květináče a připravíme stabilní držák. Nejdříve vyložíme květináč novinami. Rám umístěte co nejblíže do středu květináče – než beton zatuhne, máte ještě možnost rám lehce přesunout na to správné místo. Připravte si beton podle návodu na balení. Nalijte do květináče a nechte zatuhnout.

Krok 7: Natření rámu a instalace panelů

Poté co natřete i rám, připevněte k němu desky (jednu po druhé) svorkami nebo použijte nějakého dalšího pomocníka a přišroubujte je. Voila, a tady je výsledek našeho projektu – unikátní mužská/ženská silueta v květináči! My jsme je ještě doplnili deskami kočka/pes a keři v květináčích.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků