Živé stavby - zahraniční trend, který se dostává už i do Čech

11.9. 2016

V západní Evropě a v Americe jsou živé stavby už delší dobu velmi oblíbené. Postupně se tento trend dostává i k nám. Že jste o nich nikdy neslyšeli? Přečtěte si článek, který vám poskytne nezbytné informace a přesvědčí vás o jejich kráse a účelnosti.

Co je to živá stavba?

Živé stavby jsou vrbové stavby, herní prvky nebo zahradní dekorace tvořené z prutů speciálně šlechtěných vrb. Tyto pruty vám porostou přímo na zahradě. Ve vegetačním klidu je tvarujete do potřebného tvaru a na jaře začnou z těchto prutů růst malé zelené lístky a vytvoří tak nádherný prvek vaší zahrady.

Na živé stavby se používá vrbové proutí víceleté (na menší stavby nebo sochy dvou až tříleté, na větší stavby jako jsou altány šesti až osmileté). Proutky mají průměr od dvou do deseti centimetrů, proto je jejich ohýbání náročné. Tyto pevné pruty musí ohýbat silní muži ručně vlastní váhou.

Jaké jsou možnosti tvarování prutů?

Možnosti tvarování jsou opravdu neomezené. Mezi varianty, jak pruty tvarovat, patří tvar altánu nebo teepee. Pruty se zasadí do kruhu a propletou se mezi sebou, tím se vytvoří stěny altánu. Na jaře a v létě pak tyto pruty začnou pučet a porostou zelenými lístečky. Altán se tak stane příjemným stinným místem v horkých letních dnech. Další možností jsou herní prvky pro vaše děti - například tunely, bludiště, domky, zvířátka atd.

Jednou z možností je také stavba zahradních prvků ze suchého proutí. Využití je velmi podobné. Hrací prvky, prolézačky, tunely, altány, igloo, a mnoho dalších. Těchto materiálů se také využívá v umění.

Údržba

Živé stavby jsou téměř bezúdržbové. Dlouho tak ale nevydrží. Je třeba vždy v období vegetačního klidu pruty upravit do tvaru, v jakém chcete aby rostly. Ideálním obdobím pro tvarování je brzké jaro nebo podzim, protože v létě vrby začnou obrůstat zelení. Pokud se rozhodnete pro něktrerý ze zahradních prvků z vrbového (živého nebo suchého) proutí, měli byste tuto stavbu kontrolovat, aby se vám nestalo, že se vám vrba příliš rozroste a stavba přestane mít požadovaný tvar. (Můžete vidět na obrázku.)

Předchozí

v diskusi je 0 příspěvků