Přístřešky pro auta v ČR - jak vybírat?

1.9. 2016

Přístřešky pro auta aneb výběr přístřešků pro auta v ČR

Kde parkujete své automobily u svých rodinných domů? Máte dvojgaráže, řadové garáže nebo používáte carporty tzv. přístřešky pro auta? Pokud vlastníte garáž, v zásadě nemáte žádný problém, protože auto můžete před nepříznivým počasím skrýt do garáže. Co když ale garáž nemáte? Lze i tak najít řešení, jak své auto chránit?

Parkování auta za normálních okolností není problematické. Moderní auta mají pozinkovanou karoserii proti rzi a různé ochranné prostředky proti poškození laku nebo jiným skutečnostem. Problém ale nastává, kdy začnou například padat kroupy nebo dlouhodobě sněží. Kroupy jsou velkým problémem a existuje celá řada případů totálního zničení auta jejich vlivem. Pokud tedy předpověď kroupy zmiňuje, je dobré mít nějaký přístřešek, pod který můžete své auto zaparkovat a tím ho od nich ochránit. Podobným problém je pak i zmíněný sníh, kdy vrstvy sněhu, které nejsou shazovány z vozu, mohou natolik zatížit zavěšení kol auta, že ho poškodí. Také je často jako potencionální škůdce vnímán padající sníh a led ze střech.

Logickým řešením těchto potíží a ochranou auta je tedy vybudování přístřešku na vaše auto. Přístřešky pro auta, motorky, čtyřkolky apod. se nazývají – Carporty.

Přístřešky a carporty na auto

Přístřešky – carporty na automobily nejsou dnes na trhu v ČR ničím neobvyklým. Jedná se efektivní řešení, které zajistí ochranu vašemu autu a navíc nekazí celkový vzhled zahrady (což dělají některé garáže). Jejich samotná konstrukce je obvykle vyráběná ze dřeva nebo z kvalitního plechu. Kvalitní výrobci poskytnou informace o druhu dřeva a jeho tloušťce. Pozor na čínské a polské přístřešky, ty nedoporučujeme! Obvykle se používá pro svoje vlastnosti dřevo smrkové, ale lze se setkat i s jinými. Obrovskou výhodou přístřešků na auto je jejich relativně nízká cena v porovnání s cenou garáže. Ta se může vystoupat hodně vysoko. Toto tvrzení však pokulhává např. ve srovnání cen plechových garáží Siebau.

Při zakoupení přístřešku na auto obdržíte všechen potřebný materiál a návod k sestavení. Spíše ale doporučujeme firmy, které přístřešky a carporty dodávají na klíč i s montáží. V dnešní době již většinu firem najdete v různých internetových katalozích. Pokud máte zkušenosti se stavěním pergol, přístřešků a carportů, je dobré podotknout, že u přístřešků pro auta je postup v zásadě stejný, snad jen s tím, že podklad pod auto musí být pevnější, záleží na vás

Přístřešky i carporty se dělají jak jednomístné, tak i dvoumístné a někdy dokonce vícemístné. Pokud tedy máte dvě parkovací místo a uvažovali jste o dvou přístřešcích vedle sebe, zkuste od daného modelu najít verzi pro dvě parkovací místa. Jedná se o ušetření místa i peněz a také celková konstrukce vypadá o něco lépe než 2 vedle sebe stojící samostatné.

Rozdílné ale jsou různé přístřešky i z hlediska rozměrů pro jedno auto. Je tedy na vás, zvážit, kolik prostoru na zahradě máte, jak veliké je vaše auto (zvláště, pokud se jedná o nějaké SUV) a jak dobří jste řidiči. Výška přístřešku obvykle lehce přesahuje dva metry, což by pro většinu produkčních aut mělo být bezproblémové. Není ale samozřejmě od věci, si výšku a šířku svého vozu zjistit a porovnat s nabízenými verzemi těchto přístřešků.

Vzhled přístřešků/carportů

Na pohled jsou přístřešky pro auta podobná pergolám. Po odjetí autem je možné používat přístřešek i carport i k jiným činnostem. Docela klidně je pod ně možné umístit stůl a židle a mít zde pro léto zcela normální místo pro sezení. Také můžete (a obvykle je to dobrý nápad) k přístřešku postavit menší kůlnu, abyste mohli od auta rovnou přecházet pro nářadí a jiné věci právě tam. Tím vlastně vznikne taková alternativa ke garáži, která ale lépe vypadá a je o něco levnější.

Brzy se chystáme otestovat a recenzovat různé přístřešky, které se prodávají na našem trhu.

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků