Tipy na osvětlení u přístřešku na auto a garáže

12.9. 2016

Nejen ten, kdo žije ve městě, ví, jak ocenit pohodlí přístřešku na auto nebo garáže: už nikdy nemusíte hledat parkovací místo. Tady je vůz chráněn před větrem a nepříznivým počasím, tady se vykládá a nakládá. A především v garáži se o vůz pečuje a dochází k drobným opravám. Zde je předpokládem dostačující světlo. Účelné osvětlení místa na stání, tak jako příjezdu i odjezdu, slouží především bezpečnosti.

Osvětlení příjezdové cesty

Už při příjezdu k přístřešku na auto nebo ke garáži je vhodné osvětlení cesty – a to tím spíš, pokud je tato cesta delší a je také požívána jako pěší přístup k domu. K tomu se hodí například zapuštěná světla podél cesty.

Alternativou jsou světla na patnících nebo stožárová svítidla, které mohou být použita stejně tak i dodatečně. Pokud je vůz zaparkován na příjezdové cestě pravidelně, měla by mít stožárová svítidla doporučenou výšku zavěšení nejméně dva metry, aby nebyla zakryta.

Když zůstává osvětlení dlouho zapnuto, jsou hospodárnějším řešením kompaktní zářivky na elektronickém přehradníku (EVG).

U senzorů pohybu se soumrakovým spínačem se doporučuje použití žárovek nebo halogenových lamp, protože ty dávají okamžitý světelný výkon. Senzor pohybu dělá vypínač na bráně zbytečným. Pro garáže je obzvláště pohodlné vnitřní osvětlení spojené s dálkovým ovládáním. S příkazem otevření se světlo rozsvítí.

V přístřešku na auto

Svítidla pro venkovní použití – takže tedy i v přístřešku – musí mít vyšší stupeň ochrany, alespoň ochranu proti stříkající vodě. Symboly na kvalitních svítidlech (v tomto případě by to byly kapky v trojúhelníku) o tom informují. V
přístřešku jsou většinou používána dekorativní venkovní svítidla. Alternativou jsou zářivková svítidla v třídě ochrany IP X4 (ochrana proti stříkající vodě).

Osvětlení v garáži

Úkol osvětlení v garáži přebírají například zářivková svítidla. Pro tento účel jsou namontována dvě svítidla na strop v podélném směru – nejlépe jedno v přední a druhé v zadní části místnosti stranou k sobě. Pouze jedno svítidlo uprostřed stropu je málo efektivní.

To by osvětlilo jen střechu auta. Pokud slouží garáž také k zaparkování kola nebo je hodně pracováno na voze, nejsou třetí a čtvrtá svítidla žádným luxusem.

Autor: EN

Další článek

v diskusi je 0 příspěvků