Pohony garážových vrat

3.8. 2016

Společně s pohony garážových vrat přišlo i další zvýšení pohodlí, komfortu a bezpečí pro motoristy. Ať už venku sněží, prší, fučí silný vítr nebo je černá noc, nemusíme opouštět teplo našeho automobilu a jednoduše zajedeme až do garáže.

Bezpečnější příchod domů ocení především ženy za tmy. Otevřením vrat z bezpečí svého vozu bez nutnosti vystupování omezíme riziko setkání s potencionálním útočníkem. Je-li navíc vjezd do garáže součástí rušné komunikace, ušetříme si starosti se zaparkováním, abychom mohli vůbec vystoupit a garáž mechanicky otevřít. Stačí jediný stisk tlačítka ručního vysílače a je po problému.

Vše podle přání zákazníka

Výrobci nabízejí garážové pohony v různém provedení a s různými funkcemi. Vše záleží na nás, co budeme potřebovat, co skutečně využijeme a v jaké cenové relaci se chceme pohybovat. Seznámíme se zde se standardními, ale i nadstandardními vlastnosti a funkcemi.

Zpomalený rozjezd a zpomalené zastavení

Někdy je tato funkce nazývána také jako pomalý, měkký nebo soft rozjezd a zastavení. Díky této funkci se pohonné síly nerozvinou ihned naplno, ale startují a zastavují chod vrat měkce, a to v obou směrech. Zpomalené rozjezdy a starty šetří vrata i pohon. Navíc je otvírání a zavírání vrat mnohem méně hlučné.

Vypínací automatika

Bezpečností systém spolehlivě zastaví vrata v případě, že se jim v cestě objeví překážka. Vrata se zvednou asi o třicet centimetrů, aby bylo možné předmět pohodlně vytáhnout. Kromě zařízení proti přimáčknutí můžeme bezpečnost zvýšit i instalací přídavné bezdotykové světelné závory. Ta se montuje vodorovně s podlahou a volitelně zvyšuje tuto bezpečnost. Ocení ji zejména rodiny s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky. Prostě pohony garážových vrat můžete nastavit u prodejce zcela individuálně.

Komfort ovládání

Ovládání garážových vrat je individuální záležitost. Od ručních vysílačů – dálkových ovladačů přes kódovací klávesnice po čtečky prstů. Ovladače jsou doporučovány ty se zabudovanou anténou, které jsou necitlivé vůči nárazům. U některých typů dálkových ovladačů můžeme přenést náš individuální bezpečností kód na další ovladače, aby se do garáže mohli dostat i ostatní členové rodiny. Prstový skener řídí pohon pomocí otisku prstu, obvykle bývá možno uložit až 99 různých otisků prstu. Praktickou záležitostí je umístění přímo v garáži navíc ještě ovládacího tlačítka pro pohyb vrat. pohon garovch vrat

Zabudované orientační osvětlení

Pohon bývá opatřen osvětlením. To je velice příjemné, protože při vyjíždění nebo vjíždění do garáže se nemusíme starat o rozsvěcování a zhasínání klasických svítidel. Toto osvětlení se zapíná buďto automaticky na zvolenou dobu, většinou v rozmezí 1-5 minut. Některé pohony jsou vybaveny volitelným osvětlením, které můžeme snadno pomocí ručního vysílače zapínat nebo vypínat.

Automatické uzavření vrat v liště pohonu

Pokud jsou garážová vrata zavřena, zajištění proti zvednutí automaticky zaskočí do dorazu ve vodící kolejnici. Vrata jsou tak ihned uzamčena a zajištěna proti zvednutí nebo vypáčení. Tato operace by měla být provedena čistě mechanicky, aby byla účinná i v případě výpadku elektrického proudu. Pokud náš pohon garážových vrat tuto funkci má, můžeme například při odjezdu na dovolenou pohon s klidným svědomím vypnout.

Sladěný systém

Abychom mohli bez problémů využívat dobře fungující systém garážových vrat a elektrický pohon garážových vrat i pohonu starších vrat garáže, je dobré použít produkty jednoho výrobce, případě se předem informovat, jak spolu jednotlivá zařízení různých výrobců spolupracují.

Pokud nejde proud

Všechny používané pohony garážových vrat myslí na situaci, kdy nefunguje elektrický proud. Při výpadku je možné elektrický pohon od vrat odpojit a ovládat vrata ručně.

Řešení pro garáže bez elektrické přípojky

Majitelé garáží bez možnosti připojit se k elektrické síti nemusejí zoufat. Díky přenosnému akumulátoru můžeme vrata otevírat i tady pomocí pohonu garážových vrat. Akumulátor je lehce přenosný a dá se nabít přes noc během několika hodit. Moderním trenden v pohonech garážových vrat a různých bran může být i solární pohon (více v článku viz odkaz). Milovníci alternativních zdrojů jistě ocení možnost přikoupení solárního modulu, díky kterému se bude akumulátor dobíjet sám.

Autor: Monika Herzigová

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků