Věnujte čas průběžné údržbě ovládání garážových vrat

8.8. 2016

garážová vrataAngličan Phil B. uveřejnil své zkušenosti s pátráním po závadě u ovládání garážových vrat. Inspirujte se jak na to.

Bylo už pozdě večer. Moje žena se právě vrátila domů. Garážová vrata nechtěla dosednout ani po opakovaném stisku dálkového tlačítka.

Ještě několik hodin před tím všechno fungovalo. Co s tím? Kdo to opraví? Veškeré nářadí máme v garáži. Nechat garážová vrata pootevřená přes celou noc se nám nechtělo.

Naše ovládání vrat bylo přes tlačítko po elektrických kabelech. Chtěli jsme ušetřit, byl to starý dům, tak ovládání garážových vrat se řešilo kutilským umem. Kabelové vedení od ovladače bylo poměrně krátké. Snad nebude těžké najít chybu.

Při pátrání po závadě, pravděpodobně v elektrice, jsme zjistili viz foto, že signalizační světlo na stropě u ovládání je rozsvíceno i když se vrata nepohybují. Něco bylo tedy v nepořádku.ovládání uvnitř garáže

Na fotce č. 3 je vidět signalizační dioda. K dispozici jsou dvě kontrolní diody při pokynu mechanismu k pohybu vrat. Jeden systém vysílá paprsek infračerveného světla na druhé relé. Pokud se něco technicky přeruší paprsek světla, garážová vrata nelze zavřít, a stropní světlo na mechanismu otvírání vrat bude blikat, jak je uvedeno v předchozím kroku.

To je, samozřejmé bezpečnostní opatření, aby se zabránilo těžkým garážovým vratům poškodit nebo zranit cokoli co by bylo v cestě při pohybu dolů. Zkontrolujte při parkování, zda hračky nebo děti či cokoliv jiného neblokuje cestu infračerveného světelného paprsku.

Většina problémů garážových vrat bývá právě v oblasti infračervených senzorů, pojistek a v elektrických obvodech. Dle statistik se u garážových vrat mechanické závady vyskytují ve velmi malé míře.

Obvody uvnitř snímačů jsou poměrně spolehlivé a mají dlouhou životnost. První věc, zkontrolujte montážní držáky (modrá šipka na fotografii). Při hledání závady se v rámci opravy snažte senzory vyrovnat tak, aby byly v linii dle návodu k použití. Prostě do polohy v které byly při úvodní instalaci.ovládání v garáži

V podstatě stačí rychlá a jednoduchá vizuální kontrola senzorů a to by mělo být dostatečné. Ve složitějších případech si můžete natáhnout dlouhý provaz/kabel atd. mezi senzory na obou stranách garáže a vrat a tak lépe zjistíte, zda jsou v souladu.

Červená šipka na fotografii ukazuje na klasickou LED kontrolku. Každý senzor má svou LEDku. Dobrým vodítkem je i intenzita jasu světla u LEDky. LEDky totiž mohou svítit i tzv. „pobledle“, což signalizuje problém v elektroinstalaci.

Vraťme se k naší opravě a závadě. Jeden snímač na naší jednotce ukázal jasně svítící světlo u LED. Druhý senzor byl slabý a rychle se třepotal. To, spolu s blikajícím stropním světlem a nutností držet spínací tlačítko, jevilo náznaky, že něco není v pořádku.

Tato garáž je zároveň i moje kutilská dílna. Občas v garáži provádím truhlářské práce a drobný prach např. od hoblování a broušení dřeva, se dostává úplně všude a v mém případě zakrýval čočky infračervených senzorů ovládání garážových vrat. Zde je nutno tuto situaci sledovat a čas od času usazených prach setřít! Proto se nám stala ona závada, kdy se po příjezdu manželky garážová vrata zasekla během rolování.systém ovládání vrat

Zelená šipka na drátu viz fotografie, který vede mezi snímačem a otvíracím mechanismem jednotky na stropě. V prevenci závad a i při samotné opravě či údržbě garážových vrat, je potřeba věnovat čas a pečlivost kontrole na zjevné fyzické poškození (holé vodiče, špatné zapojení, přerušený vodič, atd.) Chyby v elektroinstalaci a zvláště po několika letech neúdržby je velmi častým faktorem poruch ovládání garážových vrat.

V manuálu pro otevírací jednotky máme pár jednoduchých preventivních zásad a kroků k odstraňování běžných problémů a zároveň se dozvíte, jak zkontrolovat několik základních věcí. Pokud všechno zkontrolujete a závada stále přetrvává, budete muset zavolat technika z montážní firmy garážových vrat na složitější opravu. Cena dopravy i práce bývá v celé EU dosti neúnosná. Ale tehdy v noci při závadě našich vrat, jsme neměli náladu hledat a čekat na technika.

Je to už sice dva roky, co jsem měl problémy s ovládáním garážových vrat, a dnes už mám jiná vrata a otevírací mechaniku a ovládání. Přesto se u nových garážových vrat věnuji preventivní údržbě častěji a poctivěji.tlačítko u garážových vrat

V dnešní době si můžete na internetu na stránkách výrobců, servisů nebo na diskuzních fórech vyhledat a stáhnout spoustu cenných rad a návodů, jak se vyhnout nebo ještě lépe, jak opravit různé závady garážových vrat a jejich ovládání. Samozřejmě že vše dosti lyší a to v závislosti na různých značkách výrobců garážových vrat. Ne všechny funkce, standardy a postupy bývají kompabitilní napříč škálou značek.

Nezanedbatelným problémem bývá i oxidace kabelů, poškození platových držáků pojistek, atd. Na tuto problematiku se podíváme příště.

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků