Garážová vrata - údržba a oprava dálkového ovládání

5.7. 2016

Pokud dálkové ovládání vašich garážových vrat přestane fungovat, buďto se můžete obrátit na odborníka, nebo si poradíte sami. Následující tipy vám můžou být nápomocny.

Dálkové ovládání garážových vrat je dnes ve 100% moci elektroniky. Pořízení zcela nového dálkového ovládání garážových vrat není zanedbatelnou investicí. Domácí kutilská oprava zase není možná v každém případě, protože přístup do ovládání a tzv. all-in-one deska se dá spíše vyměnit než opravit.

Dálkové ovládání garážových vrat si zaslouží pečlivost a opatrování! Ve většině případů jde totiž pouze o výměnu baterie nebo přeprogramování dálkového ovladače.

Výměna baterie dálkového ovladače garážových vrat:

  • Otevřete kryt, ve kterém je umístěna baterie dálkového ovladače. Stačí pouze lehkým pohybem stáhnout krytku pouzdra.
  • Vyjměte starou baterii a nahraďte ji novou, popř. několika novými 9-ti voltovými bateriemi, které se ve většině případů používají v takovýchto dálkových ovladačích.¨
  • Při této výměně si dejte pozor, aby baterie byla zasunuta řádně – při správném zasunutí do konektorů uslyšíte jemné cvaknutí.
  • Nezapomeňte umístit zpět krytku pouzdra.

Přeprogramování dálkového ovladače garážových vrat:

  • Otevřete kryt baterie dálkového ovladače. Stačí pouze lehkým pohybem stáhnout krytku pouzdra.
  • Zkontrolujte popisek na binárním, popř. trinárním spínači – na binárním jsou dvě strany označené buďto „Open“ nebo „Off“ na jedné straně, na druhé straně je označení „Close“ nebo „On“. Má-li dálkové ovládání tzv. trinární spínač, označení je pak následující: na vrchu „+“, ve středu „0“ a „-“ na dolní části.
  • Zakryjte zpět pouzdro, ve kterém je umístěna baterie.
  • Pohon otevíracího mechanismu bývá často umístěn na stropě, snadno se k němu dostanete pomocí židle či žebříku.
  • Stlačte programovací tlačítko na pohonu ovládací jednotky. Je-li tlačítko propadlé, na dálkovém ovládání je umístěno další tlačítko, které je určeno pro přeprogramování. Tímto krokem nastavíte vysílače dálkového ovladače, které ovládají pohon otevíracího mechanismu.
  • Vždy je zapotřebí postupovat dle návodu výrobce, tyto informace jsou už běžně k dispozici na webových stránkách většiny výrobců.

Pokud se vám ani jedním z těchto kroků nepodaří odstranit závadu ovládacího mechanismu, pravděpodobně si budete muset pořídit nový. Pro to je zapotřebí zjistit konkrétní model ovládacího zařízení a jeho frekvenci (tyto údaje ve většině případů najdete na zadní straně ovladače). Obvykle se frekvence těchto ovladačů pohybuje v rozmezí 280 – 433 Mhz. Nový ovladač musí mít stejnou frekvenci.

Autor: AT

Předchozí článek

v diskusi je 0 příspěvků