Oprava poškozených garážových vrat

12.8. 2016

Garážová vrata se jednoho dne neotevřou... Každý večer při příjezdu instinktivně sáhnete nahoru a stisknete kouzelné tlačítko, které vysunuje garážová vrata. Děláte to tolikrát, že to už pravděpodobně ani nevnímáte. Co když se vám ale nepodaří dveře vysunout - otevřít? Jak se potom dostat do garáže, když ne přes vrata?Je možné zvednout garážová vrata ručně?

Stejně jako mnoho technologicky řízených aspektů a vymožeností v našem životě i automatické otevírání garážových vrat nám zjednodušuje život, kromě případů, kdy to nefunguje. Tím, že budete schopni přesně posoudit druh problému, budete se i schopni rychle rozhodnout, zda zvládnete opravu sami nebo požádat o pomoc odborníka.

Pokud jednoho rána před odjezdem do práce zjistíte, že vaše garážová vrata nefungují, prvním krokem je ujistit se, že je funkční a zapnuté napájení v garáži i v celém domě či areálu. To může znít jako nudný základ, ale pokud není zapnutá elektřina, otevírání vrat prostě nebude fungovat. Pokud funguje napájení, musíte zjistit, jaký typ pružinového systému máte.

Existují dva základní typy pružinových systémů. První je standardně rozšířená pružina. Tento typ dveřního systému můžete rychle identifikovat vyhledáním prodloužení pružin, které běží paralelně s válečkovitou tratí. Pokud máte tento typ dveří, s největší pravděpodobností je můžete opravit sami. Existuje několik možných chyb, které je třeba mít na paměti nebo na papíře. Pokud jde o manipulaci s velkými pružinami, které jsou pod tlakem, můžete pozorně pomocí návodu a pokynů od výrobce provést opravu většiny těchto dveří. Některým z možných problémů jsou zlomené pružiny, poškozené kabely, rozbité řemenice nebo zlomené válce. Zlomené pružiny nebo poškozené kabely budou zřetelné při pohledu nahoru na dveře, poškozené řemenice nebo válce vyžadují bližší prozkoumání na místě.

Pokud zjistíte, že váš dveřní systém garážových vrat pracuje s velkými pružinami, které se připojují přes záhlaví dveří,nepokoušejte se je opravit sami.

Toto jsou torzní pružiny. Tyto pružiny jsou pod velmi vysokým napětím. To je velmi nebezpečné, proto se nedoporučuje je opravovat na vlastní pěst. Pokud si myslíte, že máte problém kdekoliv v rámci tohoto typu systému, volejte odbornou pomoc.

Můžete kontaktovat prodejce garážových vrat a oni vám sdělí záruční podmínky a možnosti. Po záruční době kontaktujte lokální prodejce vrat nebo šikovného elektrikáře. Existuje jedna základní oprava, která vám umožní dočasný přístup k vaší garáži v případě, že není možné opravit dveře okamžitě.

Tajemný červený kabel, který visí z otevírání, je klíčem ke svobodě. Pokud váš otevírací systém nefunguje z nějakého důvodu, ať už se jedná o problém s elektrickým samotného motoru pro otevírání nebo mechanický problém s dveřmi, jednoduše zatáhněte za červený kabel. Vytažení tohoto kabelu spouští vypínač, který odpojuje dveře z otevíracího systému. Možná to bude vyžadovat větší sílu, ale dveře půjdou nahoru. Buďte opatrní, i když dáte dveře ručně dolů. Pokud máte zlomené pružiny nebo kabely, je zde velké riziko, že se dveře zavřou mnohem rychleji než čekáte. Ujistěte se tedy, že jsou všichni v bezpečí, než jdete manipulovat s rozbitými dveřmi.

V případě, že si uvědomíte, že problém není v otevíracím systému dveří, ale jedná se o strukturální problém, pokuste se najít výrobce dveří. Některé dveře budou mít štítek na zadní straně panelu nebo někde na dráze. Je možné, že je potřeba vyměnit jen strukturální část dveří. Pokud máte jakékoliv dotazy, jak instalovat tyto části snadno a bezpečně, jednoduše kontaktujte vaše výrobce, prodejce či technika. Většina z velkých značkových výrobců má zástupce v zákaznickém servisu, který vás skutečně navede a poradí vám.

I naše redakce je vám schopna doporučit prověřené firmy a nabídku jejich servisních řešení.

JXB,MH

Další článek

v diskusi je 0 příspěvků