Materiál garážových vrat a elektrické pohony garážových vrat

2.8. 2016

Garážová vrata a elektrické pohony

Je třeba vzít v úvahu několik faktorů, pokud uvažujete o opravě garážových vrat a jejich pohonů. Jste informováni a připraveni?

Garážová vrata

Prvním a nejdůležitějším aspektem je estetický vzhled. Garážová vrata musí odpovídat a zapadat do celkového vzhledu a stylu vašeho rodinného domu, obzvláště tehdy, kdy je např. betonová garáž umístěna v přední části domu směrem do veřejných komunikací.

Garážová vrata stejně jako další prvky vrat mají znatelný vliv na celkovou vizuální stránku vašeho obydlí. I to je vlastně jeden z hlavních důvodů nákupů pestrých garážových vrat. Nové garážové vrata mohou znatelně zvýšit hodnotu a celkový vzhled domu, což můžeme vnímat vizuálně a určitě tuto přidanou hodnotu potvrdí mnozí realitní makléři.

Garážová vrata se vyrábějí v široké škále nabídky materiálů, stylů, velikostí, pohonů, zabezpečení a barev. Obecně se garážové vrata vyrábějí ze dřeva, kovu, laminátu a ostatních materiálů jako např. hliníku a skla, zinku, mědi apod. Je z čeho vybírat. Garáž, garážová vrata dnes můžete sladit prakticky s jakýmkoli okolím a architektonickým ztvárněním.

Dřevěná garážová vrata

Dřevěná garážová vrata nabízejí zcela jedinečný a luxusní vzhled. Svým stylem a úrovní technického provedení nabízejí nejen pocit majetnosti a luxusu. Avšak, mají jednu nevýhodu – vyžadují konstantní a pravidelnou údržbu. Díky povětrnostním vlivům dřevěné dveře občas praskají, loupou se a prohýbají se.

Aby se docílilo jejich perfektnímu vzhledu, je nutno jim dopřávat pravidelnou údržbu v podobě ochranných nátěrů. Kdo si však garážová vrata ze dřeva pořídí, nebude s vysokou pravděpodobností řešit vyšší náklady na údržbu těchto garážových vrat.

Ocelové garážové vrata

Ocelové garážové vrata jsou obecně nejběžnějším typem garážových vrat.

Perfektně vypadají především díky polyesterovému a vinylovému povrchu. Zároveň nevyžadují časté opravy, opakované nátěry a co se týká údržby, jsou prakticky na údržbu nejméně náročné ze všech známých druhů garážových vrat.

I přesto mají tyto garážová vrata z oceli hned několik nevýhod: Jsou náchylné na promáčkliny a drobná poškození; to není tolik časté u těžkých garážových dveří, je to typické spíše pro lehké ocelové garážové vrata, které mohou být občas snadno poškozeny. Tento typ garážových vrat vyžaduje kvalitní izolaci, obzvláště je-li garáž přímo napojena na hlavní obytné prostory domu.

Laminátové garážové vrata

Laminát je skvělou variantou pro garážová vrata zejména pro přímořské a větrné oblasti a oblasti se velkým obsahem např. soli ve vzduchu, která způsobuje poškození ocelových a dřevěných garážových vrat. Jsou nenáročné na údržbu a odolné proti mechanickému poškození. Jejich jedinou nevýhodou je poměrně vyšší pořizovací cena ve srovnání s ocelovými a dřevěnými dveřmi. Ale i tento handicap je postupně i na našem trhu vyrovnáván.

Další materiály garážových vrat

Existuje celá řada dalších moderních materiálů, které mohou být použity pro garážové vrata:

  • ocel a sklo,
  • hliník a sklo,
  • dřevo a zinek nebo měď.

To je pouze pár příkladů. Ve skutečnosti je totiž nabídka vhodných materiálů bez omezení s jedinou nevýhodou – o něco vyšší pořizovací cena.

Pohony garážových vrat - Nabízí se hned několik typů pohonů garážových dveří, ať už zvažujete pořízení dálkového ovladače dveří či nikoli.

Šroubovací pohon

Tento typ pohonu je obecně vzato nejméně náročným na pravidelnou údržbu. Skládá se obvykle jen z několika hlavních částí a celkový mechanismus je velice jednoduchý. Elektrický oboustranný motor pohání závitovou ocelovou páku, která zavírá a otevírá dveře.

Řetězový pohon

S tímto typem pohonu se setkáváme asi nejčastěji. Hlavní částí pohonné jednotky je řetěz, který uvádí garážové dveře do pohybu. Tyto pohonné jednotky nejsou finančně náročnou investicí, na druhé straně však vyžadují pravidelnou údržbu a jsou poněkud hlasitější než ostatní typy.

Řemenový pohon

Základem pohonu je řemen (z gumového nebo syntetického materiálu), který pohání a zdvihá garážová vrata. Řemenové pohony jsou obecně tišší než řetězové, o to více však finančně nákladné. Předtím než se rozhodnete investovat do řemenového pohonu garážových vrat, ujistěte se, že pohonná jednotka je odpovídající velikosti ideální pro vaše konkrétní garážové dveře. Obecně se doporučuje pořízení o něco větší pohonné jednotky, než vyžadují vaše garážové dveře. Instalaci řemenové pohonné jednotky se doporučuje provést profesionály, především pro to, že garážové dveře jsou obvykle velice těžké a pohonná jednotka musí být instalování odpovídajícím způsobem.

Určitě je vhodné toto téma před samotnou koupí garážových vrat konzultovat s kvalitním prodejcem a osobně se přesvědčit, že ten či onen materiál bude vyhovovat zrovna Vám a všem požadavkům, které budete na garážová vrata klást.

M.H. a redakce

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků