Garážová vrata - jak natřít stará plechová vrata?

3.8. 2016

Plechová garážová vrata jsou bytelná a nevyžadují přílišnou údržbu. Co opravdu potřebují, je dobrá vrstva nátěru, abychom ochránili plech od přírodních živlů. Nechráněný holý plech může zrezivět. Rez oslabuje strukturu plechu. Při cestách po ČR můžete vidět stovky garážových vrat v hrozném a zanedbaném stavu. Garážová vrata můžete natřít a dát jim nový lesk.

Když se barva odlupuje, je poškrábaná nebo je odřená, nastává čas na nový nátěr. Další vhodnou dobou, kdy natřít garážová vrata je, když jste novou barvou opatřili zevnějšek Vašeho domu.

Nátěr garážových vrat by neměl pokulhávat za vzhledem Vašeho domu.korodujici garazova vrata

Kvalitní nátěr plechových garážových vrat pomůže tomu, aby vrata vypadala atraktivně a vydržela dlouhou dobu.

Postup:

1. Plechová garážová vrata umyjte – použijte hadici s rozprašovací přídavnou tryskou, abyste odstranili z vrat špínu.

2. Garážová vrata důkladně vydrhněte silným čisticím prostředkem a hrubou drátěnou houbou. Drhněte krouživými pohyby.

Čisticí prostředek a drhnutí odstraňuje špínu a rez a zdrsňuje povrch, takže se na něm nový nátěr lépe udrží. Jakýkoliv silný čisticí prostředek, který můžete koupit v železářství, je dostačující. Dobře poslouží také kuchyňská drátěnka.

3. Spláchněte čisticí prostředek z garážových vrat hadicí s rozprašovačem. Nechte vrata dostatečně dlouho uschnout až do okamžiku, kdy barva nebude tzv. lepit.

4. Podkladový nátěr je dobrý k tomu, aby vrchní nátěr držel na garážových vratech lépe. Otevřete plechovku s akrylovou barvou, která je určená pro venkovní použití. Nalijte barvu do stříkací pistole.
Akrylová barva je vhodnou volbou pro garážová vrata, protože je flexibilní a bude se ohýbat místo toho, aby se lámala, až budete s vraty hýbat. Toto je důležité, protože garážová vrata se často prohýbají, když je otvíráte a zavíráte.

5. Pomocí stříkací pistole naneste podkladový nátěr. Dlouhými tahy nastříkejte na garážová vrata tenkou vrstvu barvy. Nechte podkladový nátěr schnout 2 – 24 hodin v závislosti na značce barvy. Podívejte se do návodu, jakou dobu potřebnou k uschnutí výrobce doporučuje.

6. Připravte si vrchní vrstvu. Vypláchněte nádržku stříkací pistole, abyste odstranili podkladovou barvu. Vysušte nádobku. Otevřete akrylovou barvu. Důkladně barvu zamíchejte dlouhou tyčkou a nalijte barvu do stříkací pistole.

7. Stříkací pistolí naneste slabou vrstvu barvy na garážová vrata. Barva by měla být úplně suchá do 24 hodin. Pokud chcete, naneste další vrstvu barvy.

Tipy a varování:

Začněte s natíráním garážových vrat brzy ráno, abyste práci dokončili během denního světla.

Vyberte si den, kdy by mělo být dobré počasí. Bylo by nepříjemné, kdyby déšť zničil práci, kterou si s natřením vrat dáte.

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků