Garážová vrata

8.8. 2016

Garážová vrata jsou praktickou i estetickou součástí vašeho domova, firmy nebo areálu. V současnosti trh nabízí několik druhů garážových vrat.

Garážová vrata se dělí podle:

 • použitého systému otvírání
 • komfortu používání
 • materiálového provedení

Na těchto a i několika dalších parametrech pak závisí i konečná cena garážových vrat, které mnohé z našich čtenářů zajímá.
Níže v článku vám přinášíme pár užitečných tipů a informací ohledně cen garážových vrat a o rozměrech a typech garážových vrat. Před koupí garážových a jejich instalací je třeba věnovat zvýšenou pozornost druhům garážových vrat, jejich možným rozměrům a z toho vyvodit pokud možno konečnou částku s DPH, kterou budete chtít investovat do spolehlivých garážových vrat, které budou mít co možná nejdelší životnost.

Garážová vrata, které najdete na trhu v ČR pochází z různých zemí a od různých výrobců. Náš portál Svět-Garáží.cz za čas své existence, kdy poskytujeme:

 • poradenské služby našim čtenářům
 • kdy doporučujeme ověřené a solidní firmy
 • reagujeme na časté dotazy, poptávky a podněty mnohých z vás
 • děláme recenze a testy

má nejlepší zkušenosti s řadou větších i menších firem, ale opravdu vynikající zkušenosti s efektem pro naše čtenáře máme s:

 • Novoferm s.r.o.
 • Hormann ČR

Nejpoužívanějším typem garážových vrat jak v EU i v ČR jsou bezesporu sekční garážová vrata. Sekční garážová vrata jsou složena z tzv. sekcí, které pomocí systému torzních pružin zajíždějí na vodících kolejnicích pod strop. Vratové sekce disponují bezpečnostními zámky, takže při otvírání či zavírání vrat nehrozí riziko poranění.

Do sekčních garážových vrat lze integrovat vstupní dveře, abychom znovu a znovu nemuseli otevírat celé vrata, když například jedem se sekačkou, či kolem. Jednotlivé vratové panely jsou na přání zateplené, z garáže tak neuniká teplo. Vrata lze doplit dalšími doplňky jako větracími mřížkami, několika tyty okének, polepy oken, různými bezpečnostními prvky atd.

Posuvná garážová vrata

Posuvná garážová vrata jsou dalším populárním modelem garážových vrat, kterým se v ČR dobře daří. Posuvná vrata jsou typem sekčních garážových vrat s tím rozdílem, že panely jsou postaveny svisle a nezajíždějí pod strop, ale podél stěny garáže.

Velkou výhodou posuvných garážových vrat je, že nesníží průjezdní výšku otvoru, nabízí také jednoduchý průchod osob i při částečném otevření vrat.

Dalším oblíbeným typem garážových vrat nejen v ČR jsou tzv. rolovací garážová vrata. Rolovací garážová vrata jsou ideálním řešením pro garáže, kde je kladen důraz na maximální využití prostoru po bocích i pod stropem. Svým konstrukčním řešením zajišťují úsporu místa jak v garáži, tak v prostoru před ní. Lze je snadno nainstalovat bez dalších stavebních úprav do již postavené garáže. Především proto je poměrně často vidíme nejen v zástavbách starších RD v obcích i ve městech.

Jedna z hlavních předností rolovacích garážových vrat je zachování prostoru pod stropem garáže. Tento prostor je možno dále využít například k zavěšení nejrůznějších věcí jako lyží, kol, atd.

Výklopná a dvoukřídlá garážová vrata

Další klasikou v oblasti garážových vrat jsou pak výklopná garážová vrata a dvoukřídlá garážová vrata.

Výklopná vrata jsou univerzální řešením, hodí se pro 99% garážových otvorů. Mají minimální hlučnost a v garáži zabírají pouze místo pod stropem, proto lze využít celý prostor garáže.

Dvoukřídlá garážová vrata jsou pak jednoduchou účelnou variantou vrat, která se hodí do novostaveb i do stávajících domů. Dvoukřídlová garážová vrata jsou tak trochu specifickým typem vrat. jsou populární jen v některých zemích a u úzce profilované cílové skupiny zákazníků. V dnešní době mají tzv. garážová vrata dvoukřídla význam a efekt pouze jsou-li dodány a užívány v kombinaci s elektrickým ovládáním křídel.

Nejvíce se prodávají tyto dvoukřídlová vrata zákazníkům na malých obcích s zemědělskou tradicí a výrobou. Obce jako např. Myslibořice na Vysočině jsou složeny ze starých řadových RD, kde každý dům má mohutná dvoukřídlová vrata. Vrata u podobných RD slouží často jako vstup do uzavřeného dvora a takový zákazník požaduje ovládání obou křídel a pokud možno i každého křídla zvlášť. Většina prodejců tento typ křídlových vrat prodává v rámci tzv. individuálních požadavků a nejčastěji v provedení s dřevěným "obložením". Dalším tipickým zákazníkem dvoukřídlých garážových vratg jsou statky, jezdecké dvory, renovace starých RD a chalupy.

Průmyslová vrata

V průmyslových objektech, jako jsou výrobní haly, garáže, sklady, mycí linky, autoservisy, atd. nacházejí nejčastěji uplatnění průmyslová rolovací vrata. Průmyslová garážová vrata slouží pro uzavírání stavebních otvorů určených pro vozidla, či manipulaci s materiálem, a to jak ve vstupu, tak uvnitř budovy. Průmyslová vrata jsou vystavena každodennímu náročnému provozu, proto jsou na ně kladeny vysoké nároky. Známým dodavatel v tomto segmentu průmyslových vrat je firma Hormann, Spedos, Hotovedomy s.r.o. a další. Průmyslová garážová vrata se dodávají a prodávají v režimu dodávek do velkých projektů ve výběrových řízeních pro různé firmy, firemní a logistické areály, zemědělská družstva či pro složky integrovaného záchraného systému.

Cena garážových vrat

Cena garážových vrat se stanovuje na základě rozměrů, barvy, typu pohonu nebo podle množství případných doplňků (fotobuňky, zámky, nouzové odblokování atd.). Jiné požadavky na garážová vrata má vlastník rodinného domu, jiné majitel firmy, cena garážových vrat je tudíž individuální a nelze zde proto uvést přesnou cenu, za kterou garážová vrata pořídíte. Výrobci a prodejci garážových vrat nabízejí na svých webových stránkách kalkulaci ceny vrat podle vašeho specifického zadání.

Slevy - určitě se dle našich zkušeností a informací pokuste domluvit s dodavatelem i nějakou tu slevu, která se může pohybovat dle typu vrat/období/ceny atd. až do výše 10%. Určitě nedoporučujeme zákazníkům jít tzv. po nejnižší ceně. Doporučení redakce SG je takové, že se vždy vyplatí připlatit za pár nadstandardů navíc a u garážových vrat nešetřit. přeci jenom pořizujeme garážová vrata na co nejdelší dobu a tento cíl nejde logicky dohromady s parametrem nejnižší ceny.

Tipy pro nákup garážových vrat:

 • Sledujte akce a slevy, můžete tak pořídit garážová vrata za lepší cenu.
 • Dbejte na zabezpečení vrat.
 • Důležitý je i design vrat a jejich zateplení, především pokud pořizujete vrata k rodinnému domu.
 • Rozhodněte se, zda chcete manuálně otevíratelná vrata nebo vrata na elektrický pohon. K některým typům vrat lze elektrický pohon doinstalovat později.
 • Dbejte na kvalitu. V případě garážových vrat se jedná o dlouhodobou investici a nejnižší cena se nemusí vyplatit.

Předchozí článekDalší článek

v diskusi je 0 příspěvků