Stavba garáže

24.8. 2016

Garáž stavba svépomocí Jaromír Doležal Nakladatelství, vydavatel a rok vydání: SNTL 1989 Počet stran: 264 klíčová slova: Kde postavíme garáž - Z čeho stavět garáž - Stavební řízení - Návrh garáže - Stavba garáže - Technická zařízení garáže.

Úvod článku odkazuje na knihu vydanou v roce 1989, kdy časopis „urob si sám“ a téma „postavím si garáž“ bylo frekventovaným pojmem a poměrně běžným jevem.

Dlužno říci, že český knižní trh podobný titul od té doby už neprodává.

Dá se sice vypátrat pár dobrých či méně dobrých rad na internetu, ale vzhledem k obrovskému rozmachu a dynamice stavebnictví a dodávkám levných a modulárních staveb tzv. na klíč, si dnes jen málo kdo opravdu staví garáž v úplně sám.

Stavba garáže jakéhokoli typu svépomocí dnes v době technologií, předostatku zednických firem a různých sofistikovaných materiálů už není to, čím bývala dříve! S tím se museli smířit i mnozí kutilové.

Otázka pro čtenáře: Pošlete nám svůj příběh a popište pro ostatní čtenáře, kdy a jakým způsobem jste stavěli svou garáž formou svépomoci?

Také dnes už kutilům a majitelům nemovitostí nezbývá tolik času na tzv. autorské kutilské stavění, neboť mnozí z nich mají dvě a více zaměstnání, více nemovitostí ve správě nebo je podnikání vytěžuje natolik, že věnovat stavbě nové garáže xx týdnů času se nenajde a vlastně se vůbec ani nevyplatí.

Příklad: Vzpomeňte, že před 20-ceti a více lety se žádný elektrotechnický přístroj při závadě nevyhazoval, ale přímou či suportovanou svépomocí se úspěšně a jednoduše opravil, často i vylepšil. Dnes neopravujeme, nestavíme garáže a přístřešky, ale ve většině případů měníme a poptáváme věci tzv. "na klíč".

Profesionální zedník i s jedním až třemi podavači zvládne v plném denním nasazení postavit hrubou betonovou - cihlovou garáž cca za 1 až 2 týdny. U domácích kutilů a staveb garáží svépomocí bude čas stavby samozřejmě náročnější. Domácí kutil bude optimalizovat čas stavby dle kapacity volného času a řady jiných faktorů, které často původní plány a přecevzetí rozmetají...

Stavba garáže svépomocí

Stavba garáže svépomocí v současné době není časový ani technický problém, ale aby se opravdu ekonomicky vyplatila, musíte disponovat nebo být:

- min. zručný zedník

- mít veškerý materiál k dispozici a pokud možno zdarma (dá se najít tzv. "krakonošovo")

- musíte umět zvládnout udělat elektriku

- osadit okapy

- vyznat se v aplikaci izolace

- umět vsadit okna a mít v oku základy pokrývačství

Tyto všechny zručnosti a atributy jsem naposled viděl u svého tatínka, který jako ročník 1933 si postavil prakticky sám ceklý RD, garáž, skleník, dřevník, dílnu, vyrobil si mnohé truhlářské stroje, atd. Jenže to býval ve 14:30 h z práce doma a bylo spousta času... Jak jste na tom Vy, drazí čtenáři?

V praxi to znamená, že pokud na 90% zvládnete vše sám a nezotročíte stavbou garáže rodinu a příbuzenstvo, pak Vás náklady vyjdou skoro na nulu!

Pomineme-li, že taková domácí garáž nebývá většinou po stránce designu a estetiky nic moc a co nejlevnější materiál bude vyžadovat časem nátěry a údržbu, tak dáváme ANO pro stavbu garáže svépomocí.

Pokud ovšem budete najímat „zedníka" na fušku, shánět co nejlevnější stavební materiál, střešní krytinu, okenní parapety, okapové a jiné plechy, garážová vrata, kování, atd., tak se bez problémů dostanete na částku minimálně několika desítek tisíc korun. Výsledek beztak nebude žádná vizuální sláva a podívaná. Stres + bolavá záda z honičky kolem stavby nestojí za to.

Stavba garáže Ano nebo Ne?

Dnešní doba totiž nabízí tzv. montované garáže, plechové garáže, garáže na klíč, plechové a dřevěné přístřešky, plechové a dřevěné carporty a to v cenách na klíč začínajících na 20.000 Kč. Na klíč dnes znamená: dovoz, montáž, pokládka, projekt a k tomu si ještě můžete plno věcí a příslušenství navymýšlet...

Stavba garáže od základů a z vlastních sil je dnes stále více umořována stavbou garáží na klíč přímo od dodavatelů.

Další PROTI pro stavbu garáže svépomocí je to, že dle zákona pouze garáž do rozlohy 25 m2 už nemusí podléhat ohlášení na stavebním úřadu. Pozor na to!*

*Nezapomeňte, že na stavbu garáže byste měli mít buď stavební povolení nebo mít stavbu řádně ohlášenou (záleží na její velikosti, do 25 m2 postačí ohlášení) na příslušném stavebním úřadě, který musí vydat územní vyjádření.

Samotná stavba garáže svépomocí se zedníkem není složitá, přesto mnozí lidé při jejím budování udělají drobné chyby, které nejdou vzít zpět. Kdežto garáž nebo přístřešek a carport na klíč dostanete řádně nakreslený ve formě projektu a můžete v něm konzultovat spoustu detailů. Stavba svépomocí trvá u garáže i několik týdnů.

Úklid po stavebních pracech a úprava terénu je pak další nepříjemnou záležitostí. Dalším nepopulárním nákladem a drahým časem jsou tzv. „inženýrské sítě" pro reálný život v garáži. Pryč jsou doby, kdy v garáži nebyla elektřina. Bez ní se dnes běžná garáž neobejde a to nejen kvůli pohonům vrat nebo brány.

V zimě se v neosvětlené garáži špatně hledá zámek od dveří a jakékoli další věci jako např. nářadí. Spotřeba elektřiny v garáži přijde při běžném provozu na několik stovek korun ročně. S vodou je situace jiná. Není nad to umýt si ruce anebo si do kyblíku napustit vodu pro umytí rukou či částí auta. U stavby garáže svépomocí zvažte pracnost s kopáním vody do garáže, která vyžaduje velké fyzické úsilí a zručnost plus nemalou investici.

Náklady na pořízení zděné garáže

Pokud preferujete stavbu svépomocí s kamarádem zedníkem, zvážili jste už efektivitu rozpočtu v reálu? Znáte přesné náklady? Níže uvedená tabulka se snaží základní náklady porovnat - stavba garáže:

Ceny v tabulce získala redakce od několika firem, soukromého zedníka z města s počtem obyvatel 20.000 a od respondentů
Garáž svépomocí vs. garáž na klíč

Průzkum hrubých průměrných cen a nákladů jasně ukazuje průměrnou situaci, že stavba garáže pokud nejste zedník s dostupností všeho materiálu zdarma a umem v několika technických oborech, potom Vás zcela určitě taková stavba garáže svépomocí nevyjde levněji, než některé varianty montovaných a plechových garáží na trhu v ČR s dodávkou a montáží na klíč. V tabulce jsme použili plechovou garáž s omítkou a podlahou německé firmy Siebau v průměrné ceně 70,000 Kč. Tento typ garáže je střední řadou, co se týče ceny. Ve výsledku vypadá velmi esteticky a vzhledem se neliší od betonových garáží. Za plus mínus podobnou cenu nebudete mít žádné starosti. To ovšem platí nejvíce pro tzv. garáže „střední třídy". V dodávkách garáží na klíč si totiž můžete pořídit nepřebernou řadu kvality, doplňků, příslušenství (např. solární panely), individuální design, atd. Taková garáž na klíč Vás může přijít i na 200,000 Kč. Nejširší nabídku garáží a přístřešku naleznete u společnosti hotovedomy s.r.o., která provozuje i největší ukázkové centrum v ČR , kde je možnost porovnat jednotlivé typy technologíí na jednom místě. Více na www.hotove-garaze.cz. Na druhou stranu by podobná garáž při stavbě svépomocí cenou moc za montovanou nepokulhávala, neboť „příslušenství" už jen tak někomu neleží na zahradě či v kůlně...

doporučujeme článek: máte www stránky a chcete je více zviditelnit v internetu?

Jaký vybrat materiál?

Materiál bychom měli volit podle toho, jak dlouho budeme chtít garáž využívat a pro jaký vůz bude. Pokud pořídíme starou ojetinu, tak pro ni nemusíme budovat garáž za velký peníz, stačit pravděpodobně bude jen dřevěná bouda, aby na auto hlavně nepršelo a ve finále v zimě i nesněžilo. V takovéto garáži toho však moc nenapracujeme. Pravděpodobně v ní bude postupem času i značné vlhko. Cenová relace takové garáže z nového materiálu se bude v dnešních cenách pohybovat v řádech několika tisíc korun, pokud nebude mít stavba betonovou podlahu, izolace a inženýrské sítě.

Dřevěnou garáž - kůlnu si vybuduje téměř každý kutil a „ušetří". (přístřešky pro auta, které si zručný kutil postaví sám, můžete shlédnout viz odkaz). Takovou garáž Vám ovšem skoro žádná pojišťovna nepojistí jako dostatečnou ochranu auto a překážku před zloději aut!

Plechové nebo v mnoha případech známější tzv. ocelové garáže jsou dnes poměrně oblíbené. Jejich pořízení je vzhledem k cenám materiálu v některých variantách nákladnější než u dřeva. Plechy se mohou přišroubovat anebo přivařit k ocelové konstrukci. Vzhledem ke zlodějům barevných kovů se nedoporučuje používat plech z hliníku. Daleko lepší a odolnější je nerezový plech. Ten se dá také natřít vhodnou barvou, takže garáž nepůsobí tak stroze. Takovou garáž si už nepostaví každý kutil, ale jen velmi zručný řemeslník, který umí „se železem".

Plechové garáže budete muset v provedení stavbou svépomocí často opatřovat novým nátěrem. Tedy alespoň ty nejlevnější "plechové boudy" polských prodejců, kterých je v ČR několik. To samozřejmě ve výsledku zvyšuje náklady! Nevýhodou je stejné odolávání povětrnostním podmínkám jako v případě dřevěné garáže. Proto např. německá zn. Siebau používá na plech jako krycí vrstvu omítku. Jinak byste se v ní v létě cítili jako v sauně. Zde asi jen kutil také nepochodí. Vybudovat totiž svépomocí solidní garáž s prostorem pro malou dílničku a uskladnění náhradních dílů včetně nářadí vyjde na několik desítek tisíc korun, viz naše srovnávací tabulka.

v diskusi je 0 příspěvků