VW expeduje nová auta z garáží v silážní věži

29.8. 2016

Parkování v supermoderní silážní věži – tak takovou zvláštní zkušenost může mít nový automobil značky Volkswagen, který si koupí německý zákazník. Německá automobilka Volkswagen vybudovala ve Wolfsburgu v Německu obří komplex Autostadt, kde si zákazníci mohou netradičně vyzvednout svoje nově objednané auto.

Volkswagen skladuje svoje vozy ve dvou parkovacích skleněných silážních věžích („Autotȕrme"), které jsou 48 metrů vysoké, plně automatické a každá pojme až 400 vozidel. Obě věže jsou propojeny přímo s továrnou 700 metrů dlouhým podzemním tunelem. Nové auto je z továrny dopraveno do věže na robotické paletě, která je upevněna na kolejích.

Vozidlo je vyzdviženo do parkovací kóje jedním ze dvou kyvadlových výtahů rychlostí 1,5m za sekundu. Každý výtah obsluhuje 180° sila. Auta se naskladňují 24 hodin před jejich vyzvednutím.

Věže mají prosklené zdi, takže návštěvníci mají možnost vidět tento automatický systém, který pohybuje auty ve věžích. Do budoucnosti se plánuje výstavba dalších 4 takových parkovacích věží.

Nový majitel, který si přijde pro nové auto, má kromě volného vstupu do parku a jídla zadarmo, také možnost na obrazovce sledovat, jak automatický výtah vyzvedne vybrané auto z jedné z věží a dopraví ho k majiteli, aniž by auto ujelo jeden jediný metr – tím pádem je na tachometru „0". Asistenti v Zákaznickém centru aktivují signál, který uvede do pohybu jeden z výtahů. Výtah poté vybere správné vozidlo a přepraví ho do středu věže, odkud je auto opatrně spouštěno do přízemí. Pak je auto tunelem dopraveno k zákazníkovi, kde už se jenom připevní poznávací značka.

Pokaždé, když jedno auto opustí parkovací věž pomocí podzemního dopravního systému, se do věže dopraví auto další. Toto se děje každých 40 sekund, což znamená, že se z věží denně vyexpeduje asi 600 nových aut.

Autostadt je obrovským centrem, kde však nemusíte obdivovat pouze neobyčejné parkovací věže. Na ploše 62 akrů najdete zákaznické centrum, muzeum, které hostí i vzácná a vysoko ceněná vozidla, luxusní hotel nebo zábavní vzdělávací park, kde vaše děti mohou získat řidičské oprávnění. Každá obchodní značka automobilů, které spadají do skupiny Volkswagen, tu má svůj výstavní pavilon. Na své si přijdou fanoušci značek Volkswagen, Škoda, Audi, Lamborghini nebo Seat. A pokud už budete unaveni historií automobilů, můžete zavítat do restaurace nebo tematických obchodů.

Otvírací doba:

denně (kromě 24.12. a 31.12.) od 9.00 – 18.00

Vstupné:

na 1 den: dospělí €15, snížené vstupné (studenti, nezaměstnaní) €12, děti (6-17 let) €6, rodinné vstupné €38, večerní vstupné (od 16.00) €7

na 2 dny: dospělí €22, snížené vstupné €18, děti €9, rodinné €57

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků