Garážové trendy za velkou louží

28.8. 2016

Přízemní garáž je "out", teď je "in" dvoupatrová garáž s výtahem! I svět garáží prochází vývojem. Změny nejsou sice tak viditelné, ale přesto nám mohou sdělit mnohé o našem vztahu k parkování našich vozidel a o vztahu k našemu bydlení vůbec. Pojďme se tedy podívat, jaké jsou současné trendy v USA a zda se některý trend nezačíná objevovat i u nás v České republice.

Na internetu jsme našli zajímavý článek od Elizabeth Weintraub, která pracuje jako partner jedné realitní kanceláře v Sacramentu v Kalifornii, USA. Jako realitní makléř má přehled o tom, které garáže se dobře prodávají a které už kupce nezaujmou. Elizabeth Weintraub píše

Zájemci o koupi nového domu začínají čím dál více ohrnovat nos nad bydlením, které nedisponuje vlastní garáží. Garáže už nejsou místem, kde můžete skladovat zbytečnosti, které už nepotřebujete – pardon – myslela jsem cenné sbírky, které, jak se zdá, nemohou přežít nikde jinde než v garáži.

Investoři již ani nechtějí kupovat domy, které mají přestavěnou garáž. Pokud jste Vaši garáž přeměnili na ložnici, obývací pokoj nebo studio, tak Vaše nemovitost bude zůstávat na realitním trhu déle a možná, že se prodá za nižší cenu než nemovitosti kolem Vašeho domu, které mají funkční garáž.

Navíc většina spolků majitelů nemovitostí nedovoluje parkovat automobil na příjezdové cestě déle než několik hodin. Určitým způsobem mi toto pravidlo připadá prapodivné a připomíná mi film "Stepfordské paničky". Ale už mě navštívili kupci, kteří odmítali koupit si dům v oblasti, kde všichni parkovali na ulici, natož na příjezdové cestě. Vypadá to, že se nikdo nechce dívat na vaše auto.

Další trendy v garážích

Dvojgaráže jsou už nemoderní. Rodiny se neustále rozrůstají. Lidé čím dál častěji mají jeden „letní" automobil a jeden „zimní" automobil. Teenageři mají vlastní auta.
Někteří lidé zakládají svoje rozhodnutí o koupi domu na typu garáže. Jeden kupec se rozhodl koupit si určitý dům, protože u domu byla čtyřgaráž. Podnikal v terénních úpravách krajiny a potřeboval mít kde parkovat svoje čtyři auta a mít přístup k parkování karavanu. Jeden dům v Sacramentu těmto požadavkům vyhovoval, tak ho koupil.
„Výtahy" pro auta. Pořídit si zdviž pro svou garáž vás vyjde na méně než pořízení pár let staré Hondy. Jak to funguje – zaparkujete v garáži, vylezete z vozu, zmáčknete tlačítko a vaše auto vyjede nahoru. Pak jednoduše zaparkujete druhé auto v prostoru pod zdviženým autem.
Další možností je vyhloubení povrchu v garáži, abyste tak získali podzemní prostor pro parkování. Zdviž a vaše auto tak budou zcela skryté.

Garáže se neustále zvětšují

Podíváme-li se zpět do 80. a 90. let, píše Elizabeth Weintraub, standardní velikost garáže byla přibližně 6x6 m, výška pak cca 2,1 m.
Vezmeme-li v úvahu délku vozu H2 Hummer cca 4,5 m, nezbývá dost prostoru pro ostatní věci, které se v garáži můžou skladovat, jako je sekačka na trávu, zahradní nářadí nebo pracovní stůl.
Do menší garáže se už nevejde ani 5metrová loď Bayliner s vlekem a závěsným zařízením. Pro pohodlné parkování větších automobilů musí garáže mít rozměry alespoň 6,7 x 6,7m. A aby se do garáže vešlo i SUV, výška garáže musí být alespoň 2,7m.

Garáže jako zadní část domu

Aby se na parcelu vešlo co nejvíce domů, stavitelé často přesouvají garáže do zadních částí pozemků. Garáž je tak přístupná bočním vchodem nebo případným průchodem (stejně jako v 50. letech). I když jsou některé garáže spojené se zadní částí domu, trendem je v současné době samostatně stojící garáž. Garáže za domem dle architektů zdůrazňují přední část domu a nabádají k vzájemné komunikaci mezi chodci po chodníku a těmi, kdo sedí na verandě (Pozn. př.: Americké domy mají většinou verandy vepředu před domem.).

Nic se nemá přehánět

Někteří majitelé investují do svých garáží nemalé prostředky. Garáž v oblasti Land Park vyšla jednoho majitele na více než $160.000 (něco málo přes 3.000.000 Kč). Vešla se do ní dvě auta a měla vestavěné úložné prostory. Tento majitel si nad garáží nechal postavit dílnu/hernu se speciálním vícestupňovým stropem, protože ve Spojených státech nesmí být střecha garáže vyšší než střecha domu. Nakonec se však tento prostor ukázal jako zbytečný, nebyl tam záchod s koupelnou a kupci si nechtěli uvědomit, jakou hodnotu mělo drahé dubové obložení nebo vestavěné skříně.
Další klient si nechal postavit garáž za $70.000 vzadu za domem, která měla klenuté stropy. Jednu polovinu garáže užívá jako ateliér a druhou jako garáž pro dvě auta. Až bude tuto garáž prodávat, pravděpodobně se mu investice do garáže nevrátí. Ale jeho bydlení to přináší zajímavý prvek.

Garáže, o které je zájem

Garáže dnes představují rozšíření prostoru pro bydlení a začínají ztrácet svůj čistě praktický účel.

Roste poptávka po garážích, které jsou vybaveny skříňkami, vyjímatelnými komodami, košíky, policemi, pracovním stolem a komorami.
Příchytný systém pro zavěšení zahradního nářadí anebo kol představuje jednoduché řešení pro udržení pořádku v garáži.
Prostor v garáži, který může být využit jako dílna, je bezesporu velkou výhodou pro ty, kdo potřebují více místa.
Další výhodou je možnost využití garáže jako dodatečné herny pro děti, pakliže dům nedisponuje podkrovím nebo suterénem.
Zvětšuje se potřeba po možnosti parkovat v garáži tři auta.
Upravený vnitřek garáže s použitím např. polypropylenových dlaždic přidává na čistém vzhledu garáže.

I když vylepšení garáže vám pravděpodobně nevrátí vaši celou investici, shrnuje Elizabeth Weintraub, celé vybavení garáže a různé vychytávky v ní zatraktivní celý dům při případném prodeji.

Zdroj: http://homebuying.about.com
Autoři: AT, MB

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků