Ekologický parkovací dům hraje všemi barvami

30.8. 2016

Parkovací nadzemní garáže - nebo také parkovací domy - nemusí být jen neforemné konstrukce z šedého betonu. Naopak, i u takových staveb mohou architekti popustit uzdu své fantazii a vytvořit z parkovacího domu ojedinělou budovu, která zaujme díky své netradiční architektuře.

Takový parkovací dům se nachází v Kalifornii ve městě Santa Monica se na ploše větší než 2,7 ha. Je to unikátní parkovací dům, který jako první svého druhu získal certifikát LEED. Tento certifikát vydávaný institutem Green Building je udělován stavbám, které splňují specifická kritéria udržitelného rozvoje. Mezi tato kritéria patří například řízení zdrojů, úspora vody, energetická účinnost, snižování emisí CO2, nakládání s odpady nebo inovativní technologická řešení.

Tato budova parkovacího domu splňuje nebo spíše převyšuje všechna tato kritéria. Řada solárních fotovoltaických panelů o výkonu 181kW umístěná na střeše poskytuje stín pro vrchní parkoviště a budova tak má k dispozici energii z obnovitelných zdrojů. Budova je postavena z recyklovaných materiálů a natřena speciálním nátěrem. Obal budovy tak využívá nízkoenergetickou lazuru, která snižuje náklady za vytápění a klimatizaci. Stejně tak celková mechanizace budovy je energeticky efektivní. Speciální systém pro odvod dešťové vody pak napomáhá snižovat odtok špinavé vody přímo do venkovního přírodního koloběhu vody.

Parkovací dům v Santa Monice disponuje 900 parkovacími místy na 8 podlažích, z nichž dvě se nacházejí pod zemí. Z těchto 900 parkovacích míst je jich 14 určených pro automobily s elektrickým pohonem. Je zde také prostor určený pro parkování kol. Budova používá LED osvětlení. V budově se nacházejí také obchody a kavárna, lidé mohou relaxovat i v zahradě. Ze střechy budovy je úžasný výhled na Tichý oceán.

Vícebarevné skleněné panely, které tvoří fasádu, propouštějí do budovy denní světlo a snižují tak spotřebu umělého světla, která v takových parkovacích domech bývá značná. Stropy jsou natřené bílou barvou, aby pocit světla a vzdušnosti byl dokonalý. Ve dne se tak budova stává barevnou hrou světel, která potěší návštěvníky parkující uvnitř své automobily. V noci se parkovací dům mění ve výrazný architektonický prvek města, který svými barvami rozsvěcuje celé okolí budovy.

Návrh této budovy pochází z rukou týmu Moore Ruble Yudell Architects and Planners. Jak členové týmu tak i jejich vedoucí James Mary O´Connor jsou zcela přesvědčeni, že splnili náročný úkol jak z hlediska estetiky tak i udržitelnosti zdrojů zadaný městem Santa Monica.

Moderní parkovací dům se nachází na rušné třídě nedaleko od pobřeží Tichého oceánu. Celkový pohled na Santa Monica Civic Center

V parkovacím domě se nachází celkem 8 podlaží, z nichž 2 jsou pod zemí.
V parkovacím domě se nachází 8 podlaží.

Fotovoltaické panely umístěné na střeše budovy poskytují zaparkovaným autům stín

Parkovací dům v Santa Monice nabízí prostory i pro obchody a kavárnu

Autor: AT, MB

Další

v diskusi je 0 příspěvků