Garáž - první garáže ve světě

29.8. 2016

Víte, kdy a jak se garáže začaly používat? Lidé pravděpodobně příliš nepřemýšlejí o historii, která se váže ke garážím. Garáže byly vždycky součástí naší kultury, skladujeme v nich naše automobily a další vybavení, a tak nás může trochu překvapit, že garáže se vyvinuly relativně nedávno.

Původní smysl garáží byl prostý: poskytnout střechu novotářskému vynálezu známému jako automobil. Garáže neexistovaly až do přelomu 20. století, protože je lidé nepotřebovali. Lidé měli místo garáží „kočárny", kde přebývali koně a bryčky (v té době hlavní dopravní prostředek). Jak se automobily postupně začaly více prosazovat do života, lidé je umisťovali do kočáren přímo vedle koní. To se ale brzy ukázalo jako nevhodné, protože zcela nová módní auta zapáchala jako koňský hnůj – a tak se zrodila garáž.

První garáže byly podobné dnešním parkovacím garážím. Byly to jednoúrovňové konstrukce, kde si lidé mohli pronajmout místo na měsíc. Takto to fungovalo až do roku 1910, kdy počet automobilů začal přerůstat počet dostupných parkovacích míst. Lidé začali hledat vhodnější místo k parkování a vrátili se k myšlence kočáren – bez koní – a tak se začala formovat garáž tak, jak ji známe dnes. Slovo „garáž" pochází z francouzského slova garer – které znamená „ukrývat" nebo „chránit". A to byl přesně důvod, proč byly garáže stavěny. První garáže nebyly nic víc než jen jednoduché přístřešky, které měly dvoukřídlová vrata otvírající se ven. Kvůli těmto vratům musel být před garáží velký prostor, aby se dala plně otevřít, a brzy bylo rozhodnuto, že vrata, která by mohla být zakomponována do samotné garáže, by byla mnohem efektivnější. Do roku 1921 byla vynalezena výklopná garážová vrata a jenom o 5 let později se objevila automatická výklopná vrata, která byla určena pro lidi, kteří měli problém vrata zvednout.

Moderní garáže mají sklon být místem, které má mnoho funkcí – od poskytování extra místa pro sezónní věci (saně, lopaty na sníh atd.), dílnu, až po rozšiřující prostor pro bydlení – ale i přesto všechno, i dnes je hlavní funkcí garáže poskytovat přístřeší a chránit jeden z našich nejcennějších majetků.

Zdroj: www.my-garage-plans.com

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků