Jak vytvořit ekologickou garáž v ČR?

27.8. 2016

Pokud přemýšlíte, jak udělat Váš byt ekologičtější, místnost po místnosti, nejprve myslíme na kuchyni a koupelnu, především na energie a čištění vod. Dále můžete zvážit malování Vašeho obývacího pokoje nebo ložnice s barvami s nízkým množstvím organických látek. Ale uvažovali jste také o zekologičtění garáže? Je to sice místo, kam zaparkujete své auto, uložíte rekreační vybavení, ale také nabízí mnoho příležitostí pro zlepšení zdraví a výkonnosti Vašeho domova jako celku.

Vykliďte nepořádek

Ačkoliv nepořádek je neatraktivní a neproduktivní, není to v podstatě špatná věc z hlediska životního prostředí, ale je jasné, že je nutné nepořádek vyklidit pro vytvoření ekologické garáže. Projděte si každou položku a věci, které nepoužíváte, rozdejte, vyhoďte nebo to prodejte. Není nutné zabírat zbytečně prostor garáže tím, co s vysokou pravděbodobností následujících 5 až 10 let nepoužijete. Ujistěte se, že chemické látky vyhazujete na místa určená pro tyto odpady. Jak začíná vlastně ekologický přístup? Jednoduše, odstraňte z garáže umělé, toxické, těkavé a ekologicky nebezpečné věci a kapaliny.

V ČR snad každý majitel garáže skladuje v garáži oleje, maziva, potýká se s únikem paliv a olejů na podlahu v garáži a kupí množství různých hořlavých materiálů jako jsou kartóny, eternet, noviny a časopisy nebo různé textílie a hadříky.

Co s tím? Pokud nejste provozovatel hokynářství, bazaru, vetešnictví a zástavárny, tak vše nebezpečné a neekologické zlikvidujte vyhozením, spálením nebo odprodejem.

Dobrá rada: Máte-li v okolí tzv. "kárkaře", pozvěte je "pod dohledem" do své garáže, určete co mohou vzít a zaručujeme vám jednoduché, precizní a rychlé vyklizení nepotřebných a neekologických věcí z garáže zadarmo a bez námahy. Nebo využijte tzv. sběrných dvorů ve vašem městě a obci. Sběrné dvory jsou specialisté na likvidaci a třídění neekologických nepotřebností. sberny dvur

Čistěte ekologicky

Než se rozhodnete pro další kroky k ekologizaci garáže, je dobré garáž opravdu dobře a důkladně uklidit. Hlavním výstupem z pohledu ekologie by měla být vyčištěná dlažba - podlaha garáže od mastnot, olejů, skvr, benzinu a nafty. Dále oprašte stěny a jiné povrchy pomocí ekologicky šetrných čistících prostředků. Patří sem například čističe na odstranění nečistot z podlah na octové bázi. Budete překvapeni, jaký rozdíl to dělá vizuálně, ale hlavně také pomáhá zlepšit kvalitu nezatuchlého vzduchu v garáži. Pokud budete procházet garáží na cestě do svého domu, určitě tyto typy čističů oceníte.

Osvěžte garáž

Pokud plánujete nově natírat zdi garáže, vyberte si takové nátěrové barvy, které neobsahují žádné organické látky nebo jen nízké tzv. stopové množství. Není přece nutné cítit v garáži tyto nevábné chemikálie. Jak poznat ekologické barvy od těch totálně chemických? Čtěte složení a řiďte se cenou. Nejlevnější barvy jsou obecně dosti nebezpečné při styku s pokožkou nebo při jejich nechtěné inhalaci.

Vyměňte žárovky

Pokud máte v garáži žárovky, zvažte výměnu žárovek s energeticky účinnějšími kompaktními zářivkami nebo světelnými diodami. Ti, kteří používají garáž také pro svoje koníčky, mohou tak těžit z lepšího pracovního osvětlení, vše dle potřeby. Diodové a LED osvětlení jsou úsporné a ekologičtější než často používané staré vyřazené zářivky, které bzučí, hučí, blikají, atd.

Izolujte garážová vrata

Většina garážových vrat je dost nekvalitních, takže propouští hodně horkého či studeného vzduchu do garáže, což dále prostupuje dveřmi a stěnami do interiérů Vašeho domova. Zvažte tedy výměnu garážových vrat za novější a robustnější verze. Udělejte si čas i na pořádné izolace a těsnění kolem mezer na vnější i vnitřní straně garáže, což sníží plýtvání energiemi. Při výměně nezapomeňte ani na dveře vedoucí do Vašeho domova.

Další typy

Eliminujte - vyhoďte staré ledničky a mrazáky ve Vašich garážích, ušetříte tak peníze i energii. Instalujte odtahové ventilátory pro ventilaci zastaralých garážových interiérů. Izolujte všechny vzduchovody nebo potrubí či ohřívače teplé vody, pokud se nachází v garáži.

JXB, redakce

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků