Parkovací skleněný palác Engelenschanze

16.8. 2016

Parkovací skleněný palác Engelenschanze

Německé město Munster se může pyšnit neobvyklým parkovacím domem, který má přední fasádu ze skleněných panelů a uvnitř nádvoří s tekoucí vodou. Díky tomu parkovací dům nepotřebuje mechanickou ventilaci ani nadbytečné denní osvětlení.

V roce 2003 byl na okraji centra města dokončen 7 pater vysoký rohový parkovací dům, který byl postaven firmou Wittfoht Architekten. Výhodnou polohu parkovacího domu u železničního nádraží využívají návštěvníci centra města, zaměstnanci kanceláří v okolí i místní obyvatelé. Za první hodinu parkování zaplatíte €1,50 (cca 40 Kč), za každou další hodinu €1, maximální denní sazba je €10. Výhodné je parkování v noci – za každou započatou hodinu zaplatíte €0,5, maximálně €3,00. Můžete si také objednat měsíční paušál - bez omezení denní doby za €100 (cca 2700 Kč), parkování mezi 19.00 – 9.00 hod. stojí €50. Otvírací doba parkovacího domu je od 7.00 do 24.00, o víkendech do 01.00. Za poplatek můžete odjet i mimo otevírací dobu.

Parkovací dům nabízí 480 míst k parkování v 7 poschodích. Parkovací dům má jedinečný systém parkovacích podlaží – auta jedoucí nahoru a dolů se nikdy nemohou zkřížit, nehrozí tedy nebezpeční střetu s protijedoucím autem.

Jak jsme již zmínili výše, parkovací dům má přední fasádu z čirých skleněných panelů. Uvnitř parkovacího domu najdete jakési "nádvoří" - volný prostor, v přízemí s jakýmisi schody, které jsou vydlážděny světlou dlažbou a po kterých neustále stéká voda. Část volného prostoru v přízemí je osázena vysokými travinami.

Prosklená fasáda a volný vnitřní prostor umožňují průnik denního světla a zaručují požadovanou úroveň osvětlení. Nátěry na zdech jsou navíc provedeny ve světlých barvách, které pocit vzdušnosti v parkovacím domě ještě umocňují. Volný vnitřní prostor má další výhodu - díky volnému proudění vzduchu není nutné mít v parkovacím domě mechanický ventilační systém.

Nakonec nám dovolte uvést ještě pořizovací cenu parkovacího domu - €8,4 milionů (230 milionů Kč).

Líbí se vám takový parkovací dům? Myslíte si, že u parkovacích domů by se také mělo dbát na jejich design? Nebo je zde hlavní jen funkčnost?

Předchozí

v diskusi je 0 příspěvků