Olejové skvrny na betonové podlaze - jak je odstranit?

25.8. 2016

Ať už olej vytekl přímo z vašeho auto nebo se na podlahu dostal vaším přičiněním, je dobré takovéto skvrny co nejrychleji odstranit. Skvrny od oleje nevypadají na garážové podlaze dobře, především však mohou povrch podlahy nenávratně poničit.

Abyste tyto skvrny odstranili, nabízí se vám hned několik způsobů v závislosti na tom, je-li skvrna od oleje čerstvá a nebo už zaschla. Odstranit nově vzniklou skvrnu od oleje není příliš náročné a stejně tak je i možné zbavit se natrvalo již zaschlé olejové skvrny, a to použitím správných přípravků.

Odstranění čerstvé olejové skvrny z betonové podlahy

  • Nejprve vysušte přebytečný olej vyteklý na podlahu obyčejnými papírovými utěrkami. Mějte vždy nasazené rukavice, zabráníte tak zašpinění svých rukou.
  • Pokropte zašpiněnou plochu podlahy vodou, na skvrnu poté aplikujte čistící prostředek (dostačující je i čistící prostředek na mytí nadobí, který má odmašťovací účinky) a nechte ho působit cca 10-15 minut.
  • Po uplynutí času pokropte znečištěný povrch horkou vodou a začněte drhnout poničenou plochu kartáčem.

Případné zbytky čistícího prostředku odstraníte proudem čisté vody. Tento způsob aplikujte vždy ihned na čerstvě vzniklou olejovou skvrnu.

Odstranění již zaschlé olejové skvrny z betonové podlahy

Jeden ze způsobů jak takovouto skvrnu odstranit je za pomoci steliva pro domácí mazlíčky. Rozmístěte silnou vrstvu steliva přes celou skvrnu. Zafixujte stelivo tak, aby vydrželo na místě alespoň jeden den, poté ho zameťte a vyhoďte. Stelivo by mělo absorbovat většinu oleje. Variantou je také použití pilin na místo steliva.

Jiný postup:

  • Namokřete znečištěnou plochu.
  • Použijte na skvrnu speciální čistidlo určené pro vysoce znečištěné povrchy se silnými odmašťovacími účinky, které rozmíchejte v připraveném kbelíku v požadovaném poměru, a poté dle instrukcí na obalu aplikujte na potřebné místo a nechte působit (přibližně 20 minut).
  • Poté vydrhněte plochu kartáčem a odstraňtě nežadoucí zbytky proudem čisté vody. Je-li skvrna již příliš zaschlá a po prvním čištění zcela nezmizela, opakujte postup, dokud skvrna nezmizí zcela.

Na staré a opravdu zaschlé olejové skvrny aplikujte silný čistící prostředek určený např. pro domácnosti na čištění sporáků. Nechte ho na skvrně působit 20 minut, vydrhněte a dalších 20 minut počkejte, než plochu omyjete čistou vodou.

Tipy a varování

Pro odstranění olejových skvrn můžete také použít speciální rozpouštědlo na silně znečištěné povrchy, mějte však vždy na paměti, že takováto rozpouštědla jsou vysoce hořlavá, a proto s nimi vždy pracujte v dobře větratelných prostorech.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků