9 kroků k dobře organizované garáži

16.8. 2016

Tento článek je pro každého, kdo si váží a vyžaduje nutnost elegantní, čisté a dobře organizované garáže ve svém vlastnictví. Nezáleží na tom, zda-li vlastníte plechové garáže, betonovou garáž nebo řadovou tzv. garáž pro sídliště. Klíčem k získání takovéto přehledné, udržované a upravené garáže je systematický přístup.

Není až tak neobvyklé, že v garáži je časem tolik uskladněných věcí mimo auta, že se prostor pro parkování automobilu či motorky neustále zmenšuje. Zde je proto několik tipů, které zajistí jednodušší a bezpečnější používání a užívání vaší garáže.

1. Udržujte čistou podlahu

Téměř nic nepodporuje čistou, bezpečnou a dobře organizovanou garáž jako rozvíjení pozitivního zvyku (dobrozvyk = opak zlozvyku) udržovat podlahu tak čistou, jak jen je to možné.

Používejte háčky, policové systémy, stojany, skříně a různé police pro skladování věcí v garáži. Doporučujeme také zvolit správnou podlahu do garáže, která je protiskluzná, odolná úniku oleje a nafty, atd.

2. Stohujte - skladujte do výšky

Stohovatelné přepravky jsou k dispozici v různých velikostech, aby se vešly téměř do jakýchkoliv skladovacích míst nebo úložných prostor různých druhů garáží.

Použijte čisté plastové nádoby, přepravky, police a v ČR i oblíbené banánové krabice a pečlivě je označte pro snadné rozpoznávání jejich obsahu.

3. Rozvrhněte uložení věcí

Věci, které budete používat pravidelně (autokosmetiku, nářadí, hadříky, střešní nosič, atd.) uložte vždy do blízkého dosahu všech uživatelů garáže (a to výškově!). Málo používané věci, jako například sváteční dekorace, sezóní věci, sportovní potřeby a další, mohou být uloženy do regálů ve vyšších místech prostoru garáže. Pro pohodlný přístup můžete používat štafle, hliníkové schůdky apod..

4. Využívejte mřížky a skladovací systémy

Nástěnné mřížkové panely jsou dnes cenově dostupné a snadno se instalují i svépomocně. Na hlavní panel nebo na jeho úseky na stěně připojte koše, háky, police atd., které jsou volně k dispozici. Lze je nastavit podle vašich specifických potřeb. Moderní policové skladovací systémy nejsou drahé, mají prakticky neomezenou dobu použitelnosti a i v ČR je několik přímých výrobců. (prověřené tuzemské výrobce vám můžeme zdarma doporučit).

5. Používejte kolíčky - perforace

Děrované stěny (např. perforovaný sololit) jsou levným materiálem, který může podstatně rozšířit vaše možnosti ukládání. Připojte do děrované stěny kolíčky, které můžete různě přidávat či ubírat.

Lze využít pro lehké nebo středně těžké předměty. Nakupte si zásobu háčků, držáků, polic atd., vyrobených speciálně pro použití na děrované stěny.

6. Vyplňujte mezery

Pokud máte v garáži různé šroubky nebo jiné malé součástky, vybudujte police, které vyplní dutiny a mezery ve vaší garáži. Dlouhé předměty, jako jsou košťata, lyže atd. lze bezpečně skladovat mezi sloupky různých regálů nebo polic. Tyto předměty je možné připevnit pomocí různých cvočků. toto řešení je vhodné, když nechcete investovat do speciálních a praktických policových systémů pro zavěšení na zeď.

7. Udržujte v garáži bezpečnost

Garáže jsou obvykle plné potenciálních nebezpečných předmětů, jako například ostrých předmětů, toxických kapalin atd.

Udržujte proto tyto věci mimo dosah zejména u dětí. Zápach uniklých kapalin (oleje, nafta, benzin, autokosmetika) má většinou dlouhodobý intenzivní charakter, proto dbejte na pravidelné větrání speciální výpustí pro větrák nebo instalujte větrací okno.

8. Sestavte si skládací stůl

V malých garážích nebo v garážích pro příležitostné použití nemá smysl zabírat drahocenný prostor stálým pracovním stolem. Alternativou může být skládací stůl. Připojte stůl na zeď pomocí našroubovaných pantů.

Tento stůl lze pak složit nahoru a dolů. Lehká deska může být držena pomocí řetízků a háčků. Možností je i připevnit trubky na dno a používat je pak jako dočasné nohy.

Předchozí

v diskusi je 0 příspěvků