Skladování věcí v garáži

15.8. 2016

Získejte skvělé tipy, jak vytvořit ze „skládky“ připojené k vašemu domovu organizovanou garáž. Je to velice snadné, aby věci, které ve skutečnosti nemají v garáži co dělat, zaplnily veškerý prostor. Netrvá však dlouho a máte v garáži opravdu nepořádek s potenciálními bezpečnostními riziky. Proto jakmile začne jaro, začněte s čištěním garáže a vytvořením tak i bezpečnějšího místa pro Vás a Vaši rodinu.

Je důležité, aby plechová garáž, betonová garáž nebo i velký přístřešek pro auto byla systematicky a dobře organizovaná. Organizovaná v tomto případě neznamená uklizená! Uklizená garáž je věcí průběžnou, ale organizovaná garáž, znamená dát garáži systém pro skladování všeho možného. Stará dobrá rada - věci, které již nepotřebujete, ihned vyhoďte. Byť je to rada známá a dobrá, jen málo kdo jí dodržuje.

A právě z garáží se často stávají skladiště nepotřebných věcí, které vlastně ani s garáží a parkováním nikterak nesouvisí. Nemluvě o tom, že garáže jako sklady mají tendence shromažďovat spoustu věcí, které mohou časem v některých situacích vytvářet mnoho potenciálních bezpečnostních rizik pro domácnost i zdraví Vaše a Vašich dětí.

Rizika související s nepořádkem v garáži

Nejednou se stalo, že příslušníci městské policie odhalí jako první potencionální rizika v garážích. Policie řešila takové kuriozity v garážích jako jsou ilegální doupata lidí bez přístřeší, unik plynu, začínající požár uskladněných věcí, rozsvícená světla vozidel a dokonce i běžící motor auta, který majitel garáže "zapoměl" vypnout...

Častým rizikem dle některých statistik pojišťoven bývají vážné úrazy majitelů garáží a dětí, které si v garážích hrají a zažívají vzrušující dobrodružství.

Na co si dát pozor

Pojišťovací pracovník pojišťovny Allianz, pan Petr Haška nám sdělil dvě zajímavé a důležité informace o garážích, které souvisí s bezpečností garáží.

1) Stává se, že oddělená garáž od RD nebývá ve smlouvě o pojištění RD automaticky pojištěnou součástí RD!

2) Právě v garážích se stávají úrazy, které potom pojišťovny plní/neplní v rámci úrazového pojištění osob. Jedná se o popáleniny, pády z hliníkových schůdků, výbuchy těkavých látek, pády věcí uskladněných ve výšce nebo úrazy jako důsledek samovolného pohybu zaparkovaného vozidla.

Jak to vyřešit?

Ale vraťme se po této odbočce k hlavnímu tématu článku. Jde nám především o bezpečnost v garáži ve smyslu uspořádání skladovaných předmětů. Zde by se hodila otázka:

Používáte ve své garáži nějaké efektivní a bezpečné skladovací systémy, police, regály, skříńky nebo závěsy pro jednoduché, rychlé a bezpečné skladování "všeho možného"? veci v garazi

Druhá otázka: Skladujete vůbec v garáži krom svého automobilu ještě i něco jiného?

Odborníci doporučují následující techniky a nápady, jak vytvořit dobře organizovanou garáž pro skladování různých věcí krom parkování vašeho motorizovaného miláčka. Podívejme se společně na několik dostupných řešení.

Háčky

Používejte různé háčky a závěsné věšáky podél bočnic na stěnách garáže pro zavěšení lopaty, hrábí, kola, sáněk, zahradních židlí a např. ostrých předmětů. Pozn. Před tímto krokem je nutné do stěn garáže pořídit a instalovat vodící závěsné lišty a různé speciální přípravky pro háčky. (Neváhejte oslovit redakci S-G.cz a doporučíme vám prověřené partnery).

Tím zabráníte nehodám a vytvoříte tak více podlahové plochy. Myslete strategicky při umisťování háčků, umístěte háčky na stejné boční stěně jako boční dveře. Tím si umožníte snadný přístup k těmto věcem a nebudete je muset nosit přes celou garáž a snížíte tak tedy riziko poškrábání auta.

Police

Police, zejména ty, které jsou určeny speciálně do garáží, jsou efektivní způsob, jak zorganizovat širokou škálu předmětů, jako jsou zahradnické potřeby, nářadí, sezóní věci a náhradní díly na auto. Nicméně je důležité, aby regály a police v garáži plechové i betonové nebyly přetěžovány, protože pak hrozí přilákání neežádoucí pozornosti dětí. Děti často vidí věci na poličce a snaží se je dostat stůj co stůj dolů, protože je velmi zajímají.

Jeden způsob, jak zabránit pádu police je zajistit - připevnit policový díl ke stěně. Také vždy umisťujte lehké předměty na vyšší police a těžké předměty na spodní police. To je dlouhodobě prověřené a bezpečnostní pravidlo.

Zásobníky - Sudy - Kanystry - Boxy

Použijte uzamykatelné nádoby a úložné boxy pro různé potřeby. Menší skladovací jednotky se perfektně hodí na police, zatímco ty větší se vejdou na podlahu vedle regálů. Na trhu v EU a v ČR je spousta variant různých plastových a plechových boxů, kufrů a zásobníků. Vybírejte hlavně podle tloušťky, abyste příliš nezúžili prostor garáže.

Určete oblast umístění

Máte-li děti, vytvořte pro ně hru pro uložení všech sportovních potřeb a hraček dohromady na jedno místo. Pokud máte batolata nebo malé děti, zkuste dostat věci z dohledu dětí. Pomůže Vám to tak eliminovat potenciální nebezpečí úrazu věcmi, které děti zahlédnou. Tyto rady ocení již aktivní rodiče, kteří vědí, jak jsou děti nebezpečně aktivní.

Zde jsou ještě další bezpečnostní a organizační tipy:

  • Použijte nebo nainstalujte odpovídající zámky, abyste zabránili malým dětem nebo batolatům v přístupu do garáže nebo do dílny.
  • Nainstalujte alarm na dveře vedoucí do garáže, který se ozve, pokud bude garáž otevřená déle než několik sekund. Jedná se o velmi účinný a levný způsob, jak zjistit, zda se Vaše dítě zatoulalo do garáže nebo ne.
  • Použijte elektrické zásuvky stejné jako v ostatních částech domu. Elektrické nářadí odpojujte, pokud není zrovna v provozu. Žebříky ukládejte ve vodorovné poloze, tak, že na něj dítě nemůže vylézt.
  • Zlikvidujte hořlavé materiály, jako jsou hromady starých novin a časopisů, staré oblečení a špinavé nebo mastné hadry. Nejbezpečnější řešení pro skladování benzínu nebo petroleje je venkovní skladovací úkryt odpojen od domu. Skladujte benzín ve schválených nádobách a udržujte jej mimo dosah a plynových ohřívačů vody.
  • Také se ujistěte, že potenciálně škodlivé chemikálie máte v původních obalech.

Tím že budete udržovat správně organizovanou garáž, budete mít bezpečný prostor k různým projektům, pro práci a dále i velký a trvalý úložný prostor. Typická "česká" garáž je přeborníkem v tom, že už dávno nesloužímjen k parkování automobilů. Jak jste na tom Vy? Odvážíte se a pošlete nám fotku vlastní ne/organizované garáže?

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků