Pokládka zámkové dlažby

16.9. 2016

V dnešní době je zámková dlažba hojně využívaná. Vidět jí můžeme především na chodnících, příjezdových cestách nebo třeba parkovacích plochách a to díky jejím vynikajícím vlastnostem.

Tato dlažba je velmi pevná a má nízkou obrusnost. Je také mrazuvzdorná a vysoce odolná vůči vnějším vlivům. Díky tvaru dlažebních kostek, které do sebe zapadají, je její pokládka snadná a tvar také zabraňuje pozdějšímu posuvu kostek. Všechny zámkové dlažby jsou také už ve výrobě ošetřeny impregnací, která zabraňuje vsakování vody a ulpívání nečistot.

Pokud se Vám zalíbili přednosti zámkové dlažby, a zrovna se chystáte dělat novou příjezdovou cestu, přečtěte si návod, jak si dlažbu položit vlastními silami.

Krok 1 - Příprava podloží

Příprava podloží je nejdůležitější součástí pokládky dlažby. Je třeba mu věnovat velkou pozornost, protože špatné podloží se může projevit kdykoliv například propadem dlažby.

Nejprve si vyznačte hranice pokládky a vykopejte přebytečnou zeminu do dostatečné hloubky. Hloubka závisí na pozdějším využití plochy. Pokud se jedná o příjezdovou cestu pro auto, nebo o parkovací plochu, je třeba vykopat zeminu až do hloubky 100 cm. Jestliže se jedná o chodník nebo jinou méně zatíženou plochu stačí kopat 30 – 35 cm hluboko. Dále je nutné podloží srovnat a zhutnit válcem. Dno by mělo mít správný sklon, který by měl kopírovat sklon pozdějšího chodníku.

Krok 2 – podklad

Na připravené dno se klade buď jedna nebo dvě podkladní vrstvy, opět v závislosti na pozdějším využití plochy. Tyto vrstvy tvoří hrubozrnná kamenná drť . Vrstvu kamenné drti musíte také zhutnit vibrační deskou.

Krok 3 - poslední vrstva před pokládkou

Poslední vrstvou je jemná kamenná drť, která je přímo pod dlažebními kostkami. Při vytváření této vrstvy je obzvlášť důležité, aby byla rovnoměrně rozmístěná a měla všude stejnou tloušťku. Po celkovém vyrovnání už vrstvu nehutníme, a proto se na ní nesmí vstupovat.

Krok 4 - pokládka

Po vytvoření dostatečného podloží a kvalitního podkladu už následuje samotná pokládka zámkové dlažby. Pro příjezdové nebo parkovací plochy by měla být dlažba vysoká 80 mm a pro méně zatěžované plochy stačí výška 60 mm. Pokládka se provádí ze tří palet najednou aby byl povrch barevně jednotný. Dlažba se pokládá z nejnižšího bodu kladecí plochy po nejvyšší. Kostky usadíme pomocí gumové palice. Kladecí plocha nesmí být nijak narušena a proto se na ní nesmí vstupovat ani ji nijak přejíždět. Pokud potřebujete některé kostky upravit (u kanálu, na konci chodníku apod.), použijte diamantovou pilu, která má velmi přesný řez.

Krok 5 - spárování

Po položení dlažby je nutné ještě vyplnit spáry mezi kostkami. K tomu se využívá křemičitý písek, kterým se dlažba posype. Koštětem zameťte chodník - tím se písek dostane do všech spár. Pro spárování dlažby by se neměl používat písek s vápennými nebo hlinitými příměsemi, aby mezi kostkami neprorůstali traviny. Poté se provádí ještě jedno zhutnění plochy pomocí vibrační desky opatřené plastovým krytem a druhé zasypání křemičitým pískem.

Vše by mělo probíhat za sucha a slunečného počasí, abyste docílili rovnoměrného zasypání křemičitým pískem a tím i dokonalého vyplnění spár.

Přejeme Vám úspěšnou pokládku.

Další

v diskusi je 0 příspěvků