Jak vypěstovat hustý zelený trávník?

10.9. 2016

Jste milovníkem posezení s přáteli, nebo pořádání pikniků na hustém zeleném trávníku v parku nebo u vody? A co takhle na vaší zahradě? Pokud máte k dispozici pozemek u domu, máme pro vás návod, jak si tento hustý zelený trávník vypěstovat přímo u vás.

Důležité je, vybrat si správný čas na sadbu. Ideálním obdobím je duben až květen a to proto, že je půda už dokonale rozmrzlá, ale stále ještě dostatečně vlhká a také proto, že venkovní teplota už dosahuje alespoň 8°C. Když už jsou přízemní mrazíky pryč, vyberte si bezvětrný den a můžete začít!

Základem by měla být alespoň 15 cm vysoká vrstva kvalitní zeminy. Můžete zeminu před zasetím trávníku i přihnojit, ale je nutné provést to alespoň jeden týden před výsevem. Dále zbavte hlínu kamenů, plevele a kořenů. Srovnejte ji a uhlaďte (nejlépe válcem, pokud ho máte k dispozici).

Vyberte si správný druh osiva. Existuje více druhů trávníků a každý má jiné vlastnosti. Zde vám nabízíme jejich stručný přehled:

Parterový (okrasný) trávník - hustý, tvořený jednolistou trávou, vysoké nároky na údržbu, nízká odolnost proti zátěži. Tento trávník je reprezentační, hodí se pouze k okrasným účelům.

Parkový (rekreační) trávník - Střední odolnost proti zátěži, odolný proti suchu, středně vysoké nároky na údržbu. Hodí se na zahrady u domů, na veřejné plochy nebo do parků.

Sportovní (zátěžový) trávník - Odolný proti dlouhodobé zátěži, střední až vysoké nároky na údržbu. Hodí se na sportovní, odpočinkové nebo hrací plochy a na parkoviště.

Krajinný (extenzivní) trávník - Druhově bohaté porosty lučního typu. Nízké nebo střední nároky na údržbu. Široká škála využití především na veřejných plochách, loukách, u krajnic silnic apod.

Množství osiva, které budete potřebovat a jeho cenu naleznete v zahradnictvích nebo na internetu.

Další důležitým krokem je zavlažování. Je třeba trávník alespoň prvních čtrnáct dní denně zavlažovat, aby naklíčená semena neuschla. Naopak je třeba věnovat pozornost tomu, aby nevznikaly na některých místech kaluže a aby se semena nevyplavila. Tráva by se měla začít objevovat přibližně po dvou týdnech a po 7-8 by měl být trávník dostatečně vzrostlý. Pokud již výška stébel dosáhla alespoň deseti centimetrů, můžete začít sekat. Dejte ale pozor, abyste měli dostatečně ostré nože na sekačce a nedocházelo tak k vytrhávání mladých rostlinek.

Pusťte se do toho!

Předchozí

v diskusi je 0 příspěvků