Betonová dlažba

3.9. 2016

Máte zarostlý dvorek a tráva vám již „přerůstá“ přes hlavu? Jedním ze způsobů, jak prostředí okolo vašeho domu ovládnout, je, že do něj přidáte chytře definovaný kousek pevné země. Terasy a chodníčky nebo vylepšená příjezdová cesta budou nejenom vymezovat prostor, ale také poskytnou ten druh kontrastu, který dá vyniknout květinovému záhonu nebo bujnému trávníku.

Paver blockAle pokud ve vás tradiční povrchové materiály zanechají monotónní dojem, stejně jako litý beton, vezměte do úvahy dlažbu – betonovou dlažbu. Je dostupnější než kámen, nabízí více barevných variant než cihly a je odolnější než asfalt. Betonová dlažba je praktická, a přesto atraktivní volba pro jakékoliv místo na vašem pozemku. A protože je betonová dlažba stavebnicová, její instalace a opravy jsou snadné i pro kutily.

Betonová dlažba se dělí na dvě kategorie – zámkovou a architektonické dlaždice. Zámková dlažba byla vynalezena Holanďany po druhé světové válce, když cihly, tradiční holandský materiál, nebyly dostupné. Miliardy masivních kostek si našly cestu na evropské silnice a mnoho z původních dlažeb je stále v dobrém stavu, i když po nich již 50 let jezdí dopravní prostředky. Není proto divu, že zámková dlažba se nyní prodává často s doživotní zárukou a představuje perfektní materiál pro příjezdovou cestu. Avšak ačkoliv je zámková dlažba velmi praktická, chybí jí přirozený vzhled; textura zmrzlé ovesné kaše a jednoduché tvary mohou některým připadat jako nezpracovaný materiál.

Architektonické dlaždice nabízejí estetičtější variantu. I když tyto hubené koláčky nevydrží tolik dopravy jako dlažba zámková (a jsou také citlivější na rozmary mrazivého počasí), šikovně imitují vzhled cihel nebo přírodního kamene. A co je nejlepší – dělají tak za mnohem nižší cenu.

Dva druhy betonu

Všechny betonové dlažby obsahují písek, štěrk, cement a vodu, ale jejich odolnost a textura se odvíjí od způsobu zpracování.

Zámková dlažba

  • prostor mezi dlaždicemi vytváří stejnoměrné spoje
  • vyrobena z tuhé, velmi silné betonové směsi
  • vysoká; vhodné pro všechna použití včetně příjezdových cest

Architektonické dlaždice

  • bez prostoru mezi dlaždicemi
  • vyrobeny z vlhčího betonu, aby byly podobné kameni nebo cihle
  • tenké, nejsou dobré pro příjezdové cesty

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků