Dlažba jako dominanta vaší koupelny

16.9. 2016

Při výběru dlažby do vaší koupelny mějte na mysli, že se jedná o dominantu této místnosti. Koupelna by měla být místem pro odpočinek a relaxaci a zároveň by tato místnost neměla působit smutně nebo studeně. Můžete si vybrat ucelenou koupelnovou sérii a nebo si vybrat dlažbu podle svého vkusu.

Variant a druhů koupelnové dlažby je na trhu nepřeberně mnoho. Nachází se zde široká nabídka designů, barev, odstínů, povrchů a dekorací které jistě zaujmou i velice náročného klienta. Mezi oblíbené patří například imitace pískovce, který má zemité příjemné odstíny tmavě, světle hnědé a šedé barvy.

Dále mezi novinky na trhu a zároveň velké "oblíbence" patří dlaždice s precizní kresbou dřeva. Dojem pravosti dřeva umocňuje také reliéfní povrch dlaždic. Dále je také velmi častou variantou motiv kamene (žuly) v různých odstínech šedé.

Někteří prodejci nabízí dokonce i odborníka, který vám ochotně poradí a nebo vám vytvoří 3D vizualizaci, díky které si dokážete lépe představit, jak bude konečné dílo vypadat. V případě, že byste měli zájem o celkovou celistvost interiéru, je možné také požádat o vytvoření návrhů na obklad jiných místností nebo podlah v interiéru i exteriéru (balkon, terasa), které budou ladit se zbytkem místností.

Pokládka dlažby:

Pokud se rozhodnete, že si koupelnu nebo kuchyň obložíte sami, měli byste si najít dostatek informací o tom, jak se to dělá. Nejlepším řešením je také zkusit si obložit nějakou zeď v místnosti, která není příliš často na očích (případné nedostatky nebudou tolik vidět).

Prvním krokem při obkládání je očištění podkladového povrchu (zeď, podlaha, sloupek...) což znamená, že musíte odstranit původní dlaždice a pro celkové sjednocení obkládaných povrchů zeď také natřít hloubkovou penetrací. Pokud se vám nechce starou dlažbu, která však musí dokonale držet na podkladu a nemá trhliny odstraňovat, můžete dlaždice pokládat i na starou vrstvu původních dlaždic. Ty musíte odmastit a očistit.

Dále je nutné vybrat správný lepící tmel vyhovující vašemu druhu dlaždic (slinutá, nasákavá), prostředí (koupelna, terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska, původní dlaždice). S výběrem vám pomůžou odborníci v prodejnách s keramikou.

Následuje kontrola dlaždic a plán, jak je budete pokládat. Následná pokládka pak probíhá z prostředka ke krajům, aby se nestalo, že bude u jednoho kraje ořez menší než 10 cm (což se může při pokládce z leva do prava a naopak snadno stát).

Při pokládce si dávejte pozor na místa kolem elektroinstalace, kde je potřeba pokládku oříznout.

Dbejte na to, aby na sebe spáry navazovaly. Toho můžete snadno dosáhnout pokud máte možnost si dlažbu nejprve poskládat bez nalepení a budoucí výsledek si vizuálně představit.

Po vytvrdnutí spárovacího lepidla (cca 24h) je potřeba ještě vyplnit mezery mezi dlaždicemi spárovací hmotou a přebytečnou hmotu poté odstranit speciálními přípravky.

Další

v diskusi je 0 příspěvků