Dlažba k bazénu: jakou vybrat a kde?

17.9. 2016

Máte vnitřní nebo venkovní bazén? To je dobře, užívejte si ho! Trendy bazénů u RD se poslední roky mění. Lidé preferují větší bazény, zakryté, vyhřívané tepelným čerpadlem a dávají důraz na kvalitu terénu okolo bazénu.

Jeden z důrazů je třeba klást na dlažbu okolo bazénu. Nejde pouze o samotnou kvalitu materiálu, ale také o to, jaký komfort poskytuje uživateli, nebo jak venkovní dlažba vypadá. Dlažba u bázené ovlivňuje nejen vzhled, ale zejména bezpečnost uživatelů dlažby.

Souhlasíte s následujícím tvrzením odborníků?

Základním užitným požadavkem u bazénové dlažby je, aby byla protiskluzová. To je dozajista klíčový parametr uživatelské bezpečnosti jakékoli dlažby k bazénům. Je známo, že na veřejných koupalištích se stává nemalé množství vážných úrazů pohybového ústrojí. Dlažba na koupalištích v bezprostřední blízkosti bazénu bývá kluzká a tím pádem nebezpečná.

Může důraz na bezpečnost dlažby ovlivnit jiné parametry dlažby?

Ano, může. Zejména se zúží výběr designe, tvaru a nabízených barev. I když v dnešní době už to není tak akutní problém. Finační ovlivnění nebývá rozdílné. Náklady na "bezpečnostní" dlažbu jsou zcela srovnatelné s běžnou designovou dlažbou tuzemské či zahraniční výroby. Tedy nemějte strach ani pochyby, že protiskluzová dlažba k bazénu by nějak výrazně ovlivnila vaše záměry a představy.

Bezpečnostní prvek a parametr dlažby k bazénu je zejména to, že je lehce zdrsněná, zvlněná, zvrásněná a obsahuje aktivní pigmenty materiálů, které způsobují protiskluznost a tzv. grip. Cílem a efektem výroby takové dlažby bývá to, aby bosí uživatel dlažby při chůzi neuklouzl a zároveń měl příjemný pocit z kontaktu kůže s dlažbou. Protiskluz je cílen na udržení gripu i v případě mokré dlažby od vody z bazénu. Můžete si dnes vybrat z různých pastelových barev, velikostí jednotlivých dílců a dokonce i volit sílu gripu a absorbace vody.

Chcete mít okolí bazénu travnaté?

Ano, bývá to příjemné na dotyk, ale v podmínkách většiny států EU, to není kvůli podnebí vůbec praktické řešení. Bazén se snadno zanáší trávou, hmyzem a listím, které "žije" na trávnících. Tráva okolo bazénu potřebuje neustálou údržbu, v období děšťů generuje množství bláta, atd. Travnaté okolí bazenu se vyplatí v lokalitách s trvalým slunečním podnebím.

Protiskluzová dlažba u vašeho bazénu se jeví jako ideální, hezké i bezpečné řešení. Takovouto dlažbu můžete v ČR pořídit bez problémů od 400Kč za m2.

Na co si u výběru dlažby dát pozor?

Jakmile se zaměříte na protiskluzový typ, neměl by mít povrch příliš hrubý a pocitově nepřijemný. Ozkoušejte si takovou dlažbu v obchodě chůzí bosou nohou a třeba i s vodou... později byste mohli litovat a bylo by nepříjemné po takové dlažbě chodit.

Protiskluzová dlažba bývá občas z určitého druhu betonu. Ptejte se na trvanlivost betonu, potřebu údržby a podmínky za kterých beton začne praskat!

V našich povětrnostních podmínkách je důležitá mrazuvzdornost dlažby. Vzhled řešte až jako poslední parametr z výše uvedených.

Tip: Do dlažby u bazénu můžete zabudovat led nebo solární svítidla, která osvítí okolí bazénu.

Shrnuto: rozhodněte se pro protiskluzovou dlažbu, vyzkoušejte si jí naboso i s vodou, dejte na pocit z testování, prozkoumejte dobu životnosti, ptejte se na údržbu a zvažte např. i "nosnost" dlažby, zda-li na ní může vjet těžší stavební technika. Pak začněte nakupovat.

Další

v diskusi je 0 příspěvků