Posuvné brány - výběr krok za krokem

18.9. 2016

Posuvné brány - jak je správně vybrat? Proč dnes přemýšlíte a volíte např. posuvnou bránu? Máte v tom 100% jasno? Konzultovali jste s odborníky nejvhodnější řešení pro Váš dům, auto, styl ulice, šířku vjezdu, vlastnost terénu, zimní sněhové podmínky, což jsou základní informace pro získání jistoty pro křídlovou nebo posuvnou bránu?

Kdo je odborník na posuvné brány?

Odborníkem určitě není ten, který Vás „nutí" do koupě jakékoli brány se slevou byť i ve výši 12%! Hlavním parametrem, jestli zvolit křídlovou bránu nebo posuvnou bránu, není nikdy cena. Říká se, že „na prvním místě jsou hlavně peníze a cena", ale toto klišé neplatí zvláště v oblasti pořízení kvalitní brány pro vjezd do vaší garáže, domu nebo na pozemek! Odborník je firma, která má čas a chuť se Vám věnovat několik týdnů či dokonce i měsíců a trpělivě Vám dávat odpovědi na všetečné otázky, které jim kladete.

Nereagujte při výběru na výprodeje a moc vysoké slevy! Běžná rozumná sleva, za kterou se neskrývá něco nápadně nekalého, je cca v rozmezí 3 až 7% z původní ceny brány, říká Miroslav Zelený z firmy Hotovedomy s.r.o. . Tato firma nedodává brány, ani je nevyrábí, ale rozumí oboru garáží, protože se v této oblasti řadí mezi špičku. Vyšší sleva je vždy podezřelá a varoval bych před ní, říká M. Zelený.

Nevěřte také rádoby e-shopům, různým slevomatům a inzerátům nabízejících dodání bran za výhodné ceny. Ve většině případů jsou to „nelicencovaní provizníci", kteří Vám stejně nemohou garantovat žádné záruky a kvalitní záruční i pozáruční servis. Zde se ušetření třeba dvaceti tisíc korun určitě nevyplatí.

Na co dbát při výběru?

V první řadě by měla ladit všechna kritéria: typ brány, tvar a možnosti pozemku, vzdálenost brány od domu či jiné blízké stavby, chodníku, silnice, typ oplocení i použitý materiál. Vyplatí se svůj záměr konzultovat i s nejbližšími sousedy nebo s majitelem pozemku před vaším plotem, což mnohdy bývá stát nebo město, říká M. Zelený.

Měli byste zvážit všechny varianty, odhalit ukryté problémy konkrétních řešení a srovnat je s výhodami konkurenčních nabídek. Také nezapomeňte, že k domu nepatří jen brána, ale i branka pro pěší. A ta by měla typem, konstrukcí i použitým materiálem bránu vždy doplňovat a nevypadat jako příbytek „komediantů". Řeší firma, kterou jste si vybrali, i designové a architektonické souvislosti v celku s dodávkou brány? Tuto oblast umí velmi dobře obsloužit zastoupení německé firmy Carpotwerk.

Důležité je také si uvědomit, že konečná cena brány vč. montáže, např. 35.000 Kč, nebývá vždy tou úplně finální cenou! Proč? Nenechte se zaskočit a počítejte s rezervou na případné nutné úpravy terénu, dlažby, individuální vybavení a příslušenství, vyšší stupeň výbavy pro extrémní horské sněhové podmínky, atd. Klasik říká „kdo je připraven, nebývá zaskočen!".

Výběr brány

Brány dělíme podle způsobu otevírání na křídlové a posuvné. Posuvné brány nesené a posuvné brány kolejnicové se otevírají posunem do strany mimo komunikaci (chodník, vozovku, cestu). Musíte zvážit šířku vašeho pozemku, zda se brána nebude „plazit" po části sousedova pozemku. Vyvarujete se tím pozdějších velmi nepříjemných tahanic a dohadování. Křídlové brány otevírají svá jednotlivá křídla ve většině případů směrem ven od domu do veřejné komunikace a rušné ulice.
Brány křídlové jsou vhodné pro rovný – nesvažitý terén a na hranice pozemků, které přímo nesousedí s veřejnými komunikacemi. Brány křídlové kolem sebe vyžadují dostatek prostoru, jsou mírně náročnější na údržbu a servis, jsou však nejčastěji užívané a poměrně levné. Vybrat si můžete z široké palety bran jednokřídlových a dvoukřídlových. A nezapomeňte, že musíte před a za křídlovou bránou zastavit se svým automobilem, aniž byste omezili její funkce nebo sousedy!

Brány posuvné se naopak hodí na hranice pozemků, kde brána a vjezd do garáže těsně sousedí a mezi stavbou a bránou tak není dostatek prostoru. Nebo tam, kde není možné otevírat křídlovou bránu ani ven, ani směrem do těsně sousedící veřejné komunikace. Samonosné posuvné brány jsou pak dražší než brány kolejnicové, mají však levnější stavební přípravu a nekladou žádné velké nároky na údržbu, zejména v zimním mrazivém období, kdy kovová kolejnice navíc občas podléhá korozi.
Nesmíte také zapomenout, že boční prostor pro odsunutí brány musí být u samonosné posuvné brány o 1/3 větší, než je samotný průjezd, čili u brány široké 3 metry musíte mít k dispozici dalších 4,5 metru souběžně postaveného plotu. U bran kolejnicových je to pak pouze celá jedna šířka brány. Nevýhodou kolejnicových bran je nutný zásah do vozovky. Kolejnicová brána pojíždí po kolejnici, zatímco brána samonosná je zavěšena. Právníci v celé EU by Vám mohli vyprávět o nejednom soudním zbytečném sousedském sporu, kde hlavním „obžalovaným a zločincem" byla právě posuvná brána.

Brány posuvné vyžadují kompletní odbornou instalaci, zatímco brány křídlové především odbornou instalaci automatického pohonu. Zde platí „zlatá rada" - brány si vždy pořiďte na klíč tzn. na klíč tak, aby ten „klíč" obsahoval konzultace, návrhy, projekt, povolení, dodávku a montáž + úpravu terénu. Nezapomeňte si prověřit, zda dodávka na klíč obsahuje i služby skládacího jeřábu v případě těžkých a rozměrných bran!

Stavba brány

Při plánování stavby brány myslete v první řadě na pevné základy brány, zabetonujte a připravte sloupky brány. V případě, že brána má být ovládaná elektrickým pohonem, je třeba připravit i kabeláž. Tu si zajistěte, i pokud jste se prozatím rozhodli pro bránu ovládanou ručně, jelikož kabeláž vedete v zemi a později bude problematické rozvést ji pod již položenou dlažbou.
Před stavbou základů je nutné konzultovat všechny přípravy s firmou, která vám dodá automatický pohon brány. Ideální je získat jednoho dodavatele pro stavební přípravy, stavbu brány i instalaci pohonu. Neberte si firmu, která jen dodá bránu a vše ostatní řeší samostatně přes subdodavatele. S touto formou bývají časté problémy, nedorozumění a spory v případě řešení záručních oprav. Zavedené firmy na trhu v ČR a ve SR mají standardně v týmu projektanta, architekta, jeřáb i zedníky.
U křídlových bran je velmi podstatná šířka sloupků, které zajišťují plné otevření brány. U posuvných (pojezdových) bran je nutné připravit místo, kam brána při otevření zajede.

Otevírání a zavírání brány

Bránu můžete otevírat a zavírat ručně, ale úplné pohodlí vám přinese, pokud využijete služeb automatických pohonů na dálkové ovládání. Brány se osazují nejen pohony, ale i všemi bezpečnostními prvky, například bezpečnostními fotočlánky, výstražnými lampami a majáčky, přítlakovými ochrannými lištami a dalším komfortním elektronickým příslušenstvím. Nejčastějším zpevněným podkladem pro stavbu brán je zámková dlažba.
Otevírání a zavírání brány můžete ovládat dálkovým ovládačem, klíčovým spínačem, kódovou klávesnicí, identifikační kartou nebo tlačítkem z domácího telefonu. V dnešní době doporučujeme ovládání přes tzv. GSM modul, což je nejideálnější a de facto i nejlevnější řešení pro více uživatelů brány! Veškeré pohony můžete programovat na automatické zavření brány po uplynutí určitého časového intervalu nebo ihned po průchodu.

Napište nám Vaše zkušenosti a dotazy na dané téma.

Další

v diskusi je 0 příspěvků