Posuvné brány – volba správného pohonu

9.9. 2016

Posuvné brány - výběr správného pohonu pro posuvnou bránu může být poměrně náročný úkol, i když se to možná z počátku nezdá. Na trhu existuje nepřeberné množství co do tvarů, barev a velikostí motůrků. Jaký pohon tedy vybrat? Proč jsou tak velké rozdíly v cenách jednotlivých značek? Můžu si být jistý, že jsem se rozhodl pro tu nejlepší možnou variantu?

Dobře zvažte následující:

• Jak často budete bránu otevírat a zavírat v běžný den? Berte v úvahu nejen zajíždění a vyjíždění autem, ale provoz celkově, tedy slouží-li brána ke vstupu i pro pěší.
• Bude motůrek dost silný na to, aby utáhl váhu brány?

Nepodceňte tyto skutečnosti. Správné a pečlivé rozhodnutí při výběru pohonu brány Vám pak přinese už jen radost a pohodlí z užívání a žádné starosti navíc.

084112 e04592bf

Otevírání a zavírání brány

Je zřejmé, že cyklus otevírání a zavírání posuvné brány bude nabírat jiných rozměrů v případě velkého podniku a naopak v případě „domácího" využití u rodinného domu. Většina lidí tuto skutečnost podceňuje. Počet návštěv, kvůli kterým se musí brána otevřít a zavřít, bývá v reálu často mnohem větší. Tento fakt je třeba brát v úvahu především jste-li majitelem penzionu nebo pokud podnikáte z domova apod.

Váha brány

Ale jak takovou váhu odhadnout? Váha může být vypočtena na základě údajů o použitém materiálu, ze kterého je vyrobena.

Pro alespoň základní představu slouží následující informace:

• Téměř s jistotou lze říci, že obyčejná brána široká 3-4 metry váží přibližně 200 kg.
• Brána podobných rozměrů s dřevěnými plaňkami či jinou výplní pak zřídka přesáhne váhu 400-500 kg.
• 4-5-ti metrová brána pokrytá silnějším plechem nebo těžkými dřevěnými plaňkami pak může zatížit pohon brány v rozmezí 600-800 kg.
• 7 metrů dlouhá, 4 metry vysoká průmyslová brána z oceli pak představuje zatížení až kolem 1000 kg.

Dále nezapomeňte na:

Instalace

Brána i její pohon musí být nainstalovány vhodným způsobem. Nekvalitní instalace přinese v dlouhodobém horizontu jen dodatečné náklady a problémy. Stejnou pozornost je třeba věnovat i kabeláži – veškeré kabely veďte v dostatečné vzdálenosti od záhonů s květinami apod. Instalaci vždy provádějte dle pokynů výrobce.

PředchozíDalší

v diskusi je 0 příspěvků