Posuvné brány nebo vjezdové brány?

15.9. 2016

Posuvné brány nebo vjezdové brány a ohraničení pozemku? Odborná veřejnost se často přiklání k současnému trendu omezení oplocení. Majitelé domů na druhou stranu rádi vymezí svůj privátní prostor. Zvýší se tím nejenom pocit soukromí, ale hlavně bezpečí. Různé druhy posuvných bran skýtají řešení ochrany pozemku.

Ke stylovému oplocení patří esteticky vydařená, ale hlavně funkční brána. Jaké máme možnosti pro výběr? Záleží zejména na prostoru, financích a času věnovaného údržbě

Brány křídlové nebo posuvné?

1. Křídlové brány

Křídlové otočné brány se vyrábějí jako dvoukřídlé nebo jednokřídlé. Umísťují se hlavně tam, kam kvůli nedostatku postranního místa nemůžeme instalovat bránu posuvnou.brana2

Křídlová brána je usazena pomocí regulovatelných pantů na nosných sloupech oplocení. Pokud terén za branou stoupá, je možné bránu na pantech mírně vyosit a docílit tak i otvírání do kopce.

Výhodou je jednoduchá a levná stavební příprava i montáž automatického pohonu.

Nevýhodou je výrazné omezení využití místa za branou, protože tento prostor musí zůstat kvůli otvírání brány volný. Další nevýhodou jsou rozměrová a hmotností omezení. Mechanická odolnost bývá rovněž nižší než u bran posuvných.

2. Posuvné brány

Posuvné brány patří k nejmodernějším a nejpoužívanějším řešením vjezdu vozidel do objektu. Oproti křídlovým bránám efektivněji šetří prostor, protože se zasouvají do strany podél oplocení a umožňují tak parkovat přímo za hranicí pozemku. Podmínkou využití a často kamenem úrazu je právě volný prostor po straně, kam se brána zasune. Další nespornou výhodou je jejich stabilní konstrukce. Posuvné brány mohou být samonosné neboli nesené nebo pojezdové.brana

Samonosné posuvné brány patří k nejžádanějším na našem trhu. Stavebně nezasahují do průjezdu, protože oproti pojezdovým branám se nemusí do země zavádět kolejnice. Pohybují se v prostoru nad povrchem. Proto je můžeme instalovat i v nerovném nebo svažitém terénu a v jakékoli výšce nad zemí. Díky kuličkovým ložiskům je pohyb lehký a tichý.

Pojezdové posuvné brány jsou alternativou k posuvným branám v případě, kdy není po straně tolik místa, aby se dala použít brána nesená. Využijí se také tam, kde očekáváme velké rozměry brány a vyšší hmotnost. V zemi je zabudovaná kolejnička, po které jezdí pojezdová brána na kolečkách. Nevýhodou je možnost použití pouze v rovném terénu. Výrazným negativem je nutnost čištění mechanických spodních částí brány, a to zejména v zimních měsících.

Pohony a ovládání

Pohon pro otvírání brány můžeme zvolit ruční nebo automatický s elektrickým motorem. U automatického pohonu není nutné obávat se výpadku proudu a tím zamezení vjezdu do objektu. Pro takové případy je možné automatický režim jednoduše přepnout do ručního (manuálního). Na pohodlí automatického otvírání si jistě každý rád zvykne. Pro otevření je možné použít tlačítko zabudované na bráně samotné, pomocí dálkového ovládání, klíčového spínače, kódovou klávesnicí, identifikační kartou nebo například mobilním či domácím telefonem. Otvírání může být řízenou i fotobuňkou nebo na časový spínač. Bránu můžeme naprogramovat tak, že jakmile čidlo zaznamená průjezd vozidla, dá za určitý časový interval povel k zavření vrat. V případě použití automatického pohonu nemusíme bránu nijak zamykat, protože není možné ji otevřít jinak než pomocí nainstalovaných ovladačů. To ovšem neznamená, že bránu nemůžeme přepnout do manuálního režimu a kdykoli ji pak ovládat ručně.

Aby vše hezky ladilo

Finální vzhled brány záleží hlavně na přání zákazníka. Brána se musí hodit k plotu, domu i ladit s okolím. Musí také splňovat kritéria kvality, aby vydržela dlouhá léta bez údržby. Brány mohou být natřeny pouze antikorozním nátěrem. Zákazníci mohou vybírat z bohaté palety odstínu dle RAL. Výrobci doporučují před lakováním ošetření povrchu pomocí žárového zinkování, případně metalizací zinkem, mědí nebo mosazí.

Autor: Monika Herzigová

Předchozí

v diskusi je 0 příspěvků