Vjezdové brány dneška

16.9. 2016

Vjezdové brány jsou určitě nezanedbatelnou položkou při stavbě domu, ale zároveň přinášejí i velmi mnoho výhod a předností. Pamatujete dobu např. před deseti lety, kdy posuvné brány a automaticky otevíraná vrata byla výsadou jen velkých firemních areálů? Kde ty časy jsou, že...

Jmenujme pár výhod bran a vrat na elektrické pohony s dálkovým ovládáním: výrazná úspora místa v garáži či na pozemku, úspora času, komfort a v neposlední řadě možnost napojení posuvných mechanismů na bezpečnostní systémy vašeho domu.

Se zvyšujícími se důvody pro vzrůstá raketově nabídka systémů, segment posuvných bran a vrat prodělal za poslední roky obrovský vývoj. Zlepšují se technické vlastnosti pohonných jednotek a používaných materiálů. Dopředu vekou rychlostí prošel a prochází vývoj elektroniky a možnosti ovládání. Dálková ovládání dnes lze v jednom ovladači kombinovat s dálkovým řízením spínání světel, alarmu a dalších prvků mimo samotné brány a vrata.

Posuvné a křídlové brány

Důvodů pro pořízení automatické posuvné nebo křídlové brány je celá řada. Např. pokud vjezd do garáže není rovnou z ulice v úrovni oplocení, ale někde dál na pozemku tak se bez brány prostě neobejdeme. Nemusí být sice hned automatická, a proto pořízení brány můžeme rozdělit na dva až tři kroky, napřed pořídit bránu jednoduchou a automatiku dobudovat až dodatečně. Komfort automatického otevírání a zavírání pak ocení nejenom ženy. Hlavně nám automatika zaručí bezproblémový průjezd oběma směry a to nám bude užitečné, zejména pokud vjezd na pozemek sousedí s rušnou komunikací. Rozeznáváme dva hlavní typy venkovních vjezdových bran:

Posuvné - pojezdové po kolejnici nebo samonosné

Otočné - dále mohou být jednokřídlé a dvoukřídlé. Většinou se jedná o zakázku na míru.

Pro rodinné domy jsou zpravidla vhodnější posuvné brány s pojezdem, které bývají méně hlučné a při otevírání méně náročné na prostor přičemž nevyžadují široké příslušenství. Nejrozšířenějším typem je ocelový nosný rám s dřevěnou výplní. Zajímavým řešením je i jednoduchá kovová mříž. Základní nosný rám obou typů bran je většinou tvořen profily z oceli v nichž jsou upevněny dekorativní výplně, které bývají dřevěné, ocelové, plastové či kované. Veškeré použité materiály mohou mít nejrůznější povrchovou úpravu, zde je ponechán prostor pro fantazii zákazníka. Automatika se obvykle skládá z řídící jednotky, antény, majáčku, bezpečnostní světelné závory, pohonné jednotky a dálkových ovladačů.

Vybrat brány posuvné nebo otočné? Jaké máte zkušenosti? Měnili byste s odstupem času Vaše rozhodnutí pro zvolený typ brány nebo vrat? Napište nám, Vaše reakce zveřejníme!

Další

v diskusi je 0 příspěvků